Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Camera de filmat la bordul masinii
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Camera de filmat la bordul masinii

Buna ziua,
Recent am avut o discutie cu un prieten referitoare la utilizarea camerelor de filmat la bordul masinii.
Sunt interesat sa achizitionez un astfel de dispozitiv si mi se pare foarte util. Cu toate acestea, prietenul meu este de parere ca publicarea materialelor filmate (pe site-uri gen YouTube, Vimeo) cu un acest tip de camera este ilegala.
Printre motivele enumerate de el se numara afisarea in acele materiale a unor numere de inmatriculare dar si posibilitatea de a aparea anumite persoane care nu doresc acest lucru.
Parerea lui mi s-a parut fondata dar oarecum ciudata, tinand cont ca pe internet exista site-uri speciale pentru acest tip de materiale, Trafictube.ro fiind un exemplu celebru, unele materiale publicate de acestia fiind preluate chiar si de diferite canale TV.
Astfel, as dori sa ma lamuriti cu privire la urmatoarele aspecte: Este legala publicarea online a unor materiale filmate cu acest tip de camere video?
Se pot folosi aceste materiale ca proba in cazul unui accident?
Am gasit un subiect asemanator aici pe site dar nu am gasit un raspuns concret iar ultimul raspuns era de la inceputul anului 2012.
Astept cu interes raspunsul dvs.
O zi buna!
Este legala publicarea online a unor materiale filmate cu acest tip de camere video?

Da. Nu are nicio treaba... daca doriti sa nu afisati numerele de inmatriculare puteti sa le editati ulterior.

Se pot folosi aceste materiale ca proba in cazul unui accident?

Da. Asta e si scopul acestor camere, nu sa aratam ca in trafic se fac greseli de circulatie.
ionutmihai05 a scris:

Se pot folosi aceste materiale ca proba in cazul unui accident?

Astfel de inregistrari constituie dovezi acceptabile in cercetarea evenimentelor
Pentru clarificare,parcurgeti si
ART. 139 c.p.p.
Supravegherea tehnică
(1) Supravegherea tehnică se dispune de judecătorul de drepturi şi libertăţi atunci când sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:
a) există o suspiciune rezonabilă cu privire la pregătirea sau săvârşirea unei infracţiuni dintre cele prevăzute la alin. (2);
b) măsura să fie proporţională cu restrângerea drepturilor şi libertăţilor fundamentale, date fiind particularităţile cauzei, importanţa informaţiilor ori a probelor ce urmează a fi obţinute sau gravitatea infracţiunii;
c) probele nu ar putea fi obţinute în alt mod sau obţinerea lor ar presupune dificultăţi deosebite ce ar prejudicia ancheta ori există un pericol pentru siguranţa persoanelor sau a unor bunuri de valoare.

(2) Supravegherea tehnică se poate dispune în cazul infracţiunilor contra securităţii naţionale prevăzute de Codul penal şi de legi speciale, precum şi în cazul infracţiunilor de trafic de droguri, de trafic de arme, de trafic de persoane, acte de terorism, de spălare a banilor, de falsificare de monede ori alte valori, de falsificare de instrumente de plată electronică, contra patrimoniului, de şantaj, de viol, de lipsire de libertate, de evaziune fiscală, în cazul infracţiunilor de corupţie şi al infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie, infracţiunilor împotriva intereselor financiare ale Uniunii Europene, al infracţiunilor care se săvârşesc prin sisteme informatice sau mijloace de comunicaţii electronice ori în cazul altor infracţiuni pentru care legea prevede pedeapsa închisorii de 5 ani sau mai mare.

(3) Înregistrările prevăzute în prezentul capitol, efectuate de părţi sau de alte persoane, constituie mijloace de probă când privesc propriile convorbiri sau comunicări pe care le-au purtat cu terţii. Orice alte înregistrări pot constitui mijloace de probă dacă nu sunt interzise de lege.

ionutmihai05 a scris:

Se pot folosi aceste materiale ca proba in cazul unui accident?

Am deschis si eu un subiect pe aceasta tema cu ceva timp in urma, fiind interesat de acelasi lucru. Este la latitudinea judecatorului daca le accepta sau nu.
Pana la urma o camera nu costa o avere si poate fi destul de utila insa daca atunci cand ai nevoie de ea, proba nu este acceptata, parca mai rau te enervezi.
Plus ca respectiva camera nu filmeaza decat frontal. Spatele si celelalte laturi ale masinii nu sunt acoperite.