avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate mirc94

Activitate mirc94

Buna ziua ! Doresc sa achizitionez un Audi a4 din 2006 ce a fost adus si inmatriculat in romania in ianuarie 2014. Pe cartea masinii scrie inmatriculat fara plata timbrului de mediu in sentinta...( nu imi mai amintesc exact tot ). Am intrebat un avocat si mi a spus ca ce scrie acolo inseamna ca masina a fost obtinuta si inmatriculata in urma unui partaj, taxa nu a fost platita de acel proprietar insa daca eu o cumpar va trebui sa platesc timbrul care este undeva la 1000e. Doresc sa va intreb daca are cineva vreo idee daca este asa cum spune avocatul sau pot cumpara masina si schimba numerele fara sa platesc taxa.
Salut! In august am fost prins cu o alcoolemie de 1.70 in sange, la volan. Datorita circumstantelor si faptului ca nu am avut niciun antecedent, am primit neinceprea dosarului penal. Care sunt urmatorii pasi pentru a imi redobandi permisul? trebuie sa ma reprogramez la procuror sau ce trebuie sa fac ? (intreb asta aici pentru ca nu sunt plecat la studii in strainatate si nu pot da de politist asa usor ) Multumesc!
Răspuns la discuția Alcoolemie noul cod penal
deci, ca sa inteleg si eu..permisul meu a fost anulat indiferent de ce se va intampla? chiar daca primesc NUP ? eu aveam impresia ca daca primesc amenda penala, pot redobandi permisul imediat dupa plata sau ceva de genul..multumesc
buna ziua,

in luna iulie am fost prins la volan cu o alcoolemie de 1.5 in sange. dupa ce am fost al procuror, acesta a tot amanat iar acum am aflat ca noul cod penal ma favorizeaza in sensul ca as putea primi decat o amenda penala. intrebarea mea este in cat timp as putea redobandi permisul daca este sa primesc amenda penala?

multumesc!
Răspuns la discuția Restituire permis
nu, nu cred ca era semnalizat. insa era interzis accesul pe o parte a drumului. adica nu aveai voie sa intrii din cealalta parte, nu pe unde eram eu. ideea e ca am cautat in arhivele primariei iar acel drum nu este in planul orasului...
Răspuns la discuția Restituire permis
da...dar avand in vedere ca fapta a fost savarsita pe un drum care nu este considerat public iar eu nu prezentam un pericol social, nu se ajunge pana in instanta..
Buna ziua! Va scriu aici in speranta de a ma ajuta cineva sa mi restitui permisul mai repede. Problema mea a inceput pe 5 iulie, unde din pura prostie m am urcat la volanul propriului autovehicul vrand sa il mut de pe o strada, intr o parcare. In acel moment un agent de politie m a vazut si a venit tinta la mine sa ma scoata din masina si sa mi puna etilotestul. rezultatul a fost 0.79 in aer si 1.60 in sange. toate bune si frumoase..ma asteptam la dosar penal si toate cele; insa, intre timp s a dovedit ca strada pe care ei m au prins nu este o strada publica. am discutat asta cu politistul si a spus ca va face o cerere la primarie pentru a vedea sigur daca este sau nu, daca nu este, ar trebui sa mi primesc permisul inapoi fara alte discutii; daca este, mi a spus ca am sanse mari ca propcurorul sa imi dea NUP. Intrebarea mea este: cam cat de repede imi pot recapata permisul in ambele cazuri, intrucat sunt student in alta tara si mi as dori sa plec cu permisul din tara..
Multumesc anticipat.