Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie noul cod penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie noul cod penal

buna ziua,

in luna iulie am fost prins la volan cu o alcoolemie de 1.5 in sange. dupa ce am fost al procuror, acesta a tot amanat iar acum am aflat ca noul cod penal ma favorizeaza in sensul ca as putea primi decat o amenda penala. intrebarea mea este in cat timp as putea redobandi permisul daca este sa primesc amenda penala?

multumesc!
oug195
Art.116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
deci, ca sa inteleg si eu..permisul meu a fost anulat indiferent de ce se va intampla? chiar daca primesc NUP ? eu aveam impresia ca daca primesc amenda penala, pot redobandi permisul imediat dupa plata sau ceva de genul..multumesc
Procurorul dispune NUP prin ordonanta, judecatorul decide pedeapsa de condamnare (cu suspendare/executare sau amenda penala prin hotarare judecatoreasca.
Daca procurorul da NUP dosarul nu mai ajunge in instanta si atunci se poate aplica o amenda administrativa si/sau o suspendare a permisului de conducere pe o perioada de 90 daca ptr fapta savarsita in OUG este prevazuta suspendarea permisului de conducere.
In cazul primirii unei pedepse de condamnare cu suspendare/executare sau a unei amenzi penale permisul se anuleaza.

Art.114. - (1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
b) NCP
titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru infractiunile prevazute la art. 334 alin. (2) si (4) , art. 335 alin. (2) , art. 336, 337, art. 338 alin. (1) , art. 339 alin. (2) si (4) din Codul penal;
(b)- abrogat oug 195
titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art.85, art.86 alin.(2), art.87 alin.(1), (2), (4) şi (5), art.89 alin.(1) şi (2), art.90 alin. (1) şi art.92 alin.(3);

Art. 336 Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.