avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters309014

Activitate ContSters309014

Daca am trai intr-o tara civilizata ar fi ok ceea ce spuneti. Poate ca va spun o noutate desi ma indoiesc. Un muncitor care isi reclama angajatorul la ITM va fi dat afara. Ca exista 'experti' care spun ca e ok sa iti dea angajatorul CO in aceeasi zi in care lucrezi...ca aceeasi 'experti' sar in sus cand le spui ca e cel putin imoral...ca nu exista legislatie...ca asa e sistemul...si alte tampenii de genul asta....scutiti-ma va rog.

Rog un moderator sa inchida acest subiect si sa ma dezaboneze de la avocatnet.ro
ana-cer a scris:

Nu ati spus initial ca lucrati in ture.
Din experienta mea va spun ca o tura inceputa intr-o zi se ponteaza cu toate orele (12 ore) pe ziua de inceput, chiar daca o parte din acele ore se efectueaza de fapt noaptea, in ziua urmatoare. Asa se procedeaza la firma unde lucrez de peste 20 de ani. Urmeaza ziua de repaus de 24 ore, apoi se poate ponta o alta tura.
In ziua de repaus se poate incepe si concediul de odihna.


ce sa zic...cum poti sa faci asa ceva? Cum sa pontezi 12 ore turnus intr-o zi când cele 12 ore sunt defalcate 5 si 7 in doua zile distincte?
1.Cum faci daca cele 7 ore se lucreaza intr-o zi de sarbatoare legala sau intr-o duminica? Cum platesti orele de noapte...?
2.Ce faci daca angajatul tau este pontat intr-o singura zi 12 ore desi el lucreaza 5 si 7 in urmatoarea zi, si când pleaca de la munca are un accident in timp ce merge acasa? Nu va fi inregistrat ca accident de munca pentru ca nu a lucrat in ziua aceea ca - din punctul tau de vedere este in ziua de repaus.
Cum poti sa dormi noaptea stiind ca furi drepturile angajatilor?
Raspunde la cele 2 cazuri...daca poti.
Multumesc pentru raspuns. Angajatorul a facut o practica din a incepe CO al angajatilor intr-o zi in care angajatul lucreaza. Deoarece angajatorul are o firma de contabilitate a pasat raspunderea catre aceasta. Nu avem Sindicat care sa monitorizeze cat de legal este ceea ce face angajatorul in relatia cu angajatii. CIM prevede 8H/zi. Angajatii lucreaza program turnus respectiv 12 cu 24, 12 cu 48 - astfel ca in dimineata cand iese din tura de noapte si a prestat 7 ore (de la ora 0 - 7) angajatorul zice ca e prima zi de concediu. Chiar nu exista nici o reglementare legala? Consider aceasta practica un abuz si doresc sa imi spuneti ce este de facut.

Multumesc
Buna ziua,
Am o problema in ceea ce priveste faptul ca in ziua când am intrat in CO planificat am prestat un numar de 7 ore de munca in regie. Cum este legal?
Se poate intra in CO in aceeasi zi in care sunt de serviciu?
Pot fi platit in aceeasi zi ca muncitor care am prestart activitatea ceruta si tot in aceeasi zi ca persoana in CO?
Ma intereseaza ce reglementari legale exista in aceasta cauza deoarece mi se pare corect ca prima zi de CO sa fie urmatoarea zi dupa ce am prestart munca.

In mod concret pot intra in CO in ziua de LUNI in care am lucrat 7 ore efective si tot LUNI am in pontaj prima zi de CO? Cat de legal este?

Multumesc.