avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate Vasilegheorghe1

Activitate Vasilegheorghe1

Răspuns la discuția Somaj
Am terminat liceul pe 29.05,cererea pentru acordarea indemnizatiei de somaj am depus-o pe 29.07, adica dupa ce au trecut cele 60 de zile. Sa inteleg ca indemnizatia nu se acorda din momentul depunerii cererii?
Răspuns la discuția Somaj
Sunt absolvent de liceu. Deci sa inteleg ca luna asta si in luna urmatoare voi primi indemnizatia?
Discuție Somaj
Buna ziua.Am depus cererea de acordare a indemnizatiei de somaj pe 29.07.2015, mentionez ca prima viza trebuie sa o pun pe 27.08.2015. Care sunt lunile in care voi primi soma avand in vedere ca pe 1 octombrie voi incepe facltatea?
Răspuns la discuția Neacordare grupa I de munca
Am rezolvat problema in instanta.Va multumesc pt ajutor.
Discuție Iesire pensie
Am lucrat 19 si 7 luni in grupa I de munca in procent de 100%.Sunt nascut pe 27.05.1960.Cand intrunesc conditiile de iesire la pensie??la ce varsta?Sunt angajat din 1979 pana in prezent.
Buna ziua.Am si eu o nelamurire cu acest proiect.

[ link extern ]

Eu daca am lucrat la grupa I de munca 18 ani si 9 luni voi primi reducere doar 9 ani??art 158 din acea propunere nu ma lamureste....eu de acolo inteleg ca voi primi o reducere.....dar cat va fi acea reducere??..asta daca se va aproba proiectul...bineinteles

Răspuns la discuția Alocatie copil peste 18 ani
Si daca nu a depus in cursul lunii in care a facut18 ani??nu poate depune dosarul si in lunile urmatoare?
Buna ziua.Unde trebuie sa depuna dosarul de alocatie un copil care a facut 18 ani?Daca a intarziat sa depuna dosarul 1-2 luni va primi alocatie din urma?
Răspuns la discuția Grupa munca-Conditii speciale
"7. Activitatea desfăşurată de personalul din siguranţa circulaţiei, care îndeplineşte funcţia de mecanic de locomotivă şi automotor, mecanic ajutor şi mecanic instructor " sa inteleg ca functia mea se putea incadra in conditii speciale,dar nu si functia de mecanic locomotiva de la SCUT GIURGIU din cauza ca nu a obtinut acel aviz(nu am gasit scut giurgiu in acea anexa)

Care ar fi putut fi cauzele pentru care nu a primit acel aviz??eu practic am lucrat in continuare in aceleasi conditii.
Răspuns la discuția Grupa munca-Conditii speciale
Deci sa inteleg ca scut giurgiu nu a obtinut avizul"pentru îndeplinirea procedurilor şi criteriilor
de încadrare în condiţii speciale, în conformitate cu prevederile
Hotărârii Guvernului nr. 1.025/2003 privind metodologia şi criteriile
de încadrare a persoanelor în locuri de muncă în condiţii speciale, cu
modificările şi completările ulterioare"

Asta inseamna ca nu se mai poate face nimic?