Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa munca-Conditii speciale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa munca-Conditii speciale

Buna ziua.Pana in anul 2001 am fost incadrat in grupa I de munca,dupa acea s-au introdus conditiile speciale si deosebite.Cat de normal este ca pana in anul 2001 am fost incadrat in grupa I de munca ,iar dupa 2001 nici in conditii speciale nici deosebite...activitatea mi-am desfasurat-o in aceias inteprindere, pe aceias functie(mecanic locomotiva).Nu este un abuz??ca pana in 2001 sa fiu incadrat la grupa I iar dupa aceea conditiile mele de lucru sa fie normale?

Daca nu am fost incadrat in aceste conditii nu se poate rezolva in instanta??Cine este vinovat ca nu am mai beneficiat de conditii speciale de lucru.Mi-se pare un abuz enorm ca azi sa beneficiez de grupa I, iar de maine de nici-o conditie.?#-o
Care este unitatea unde v-ati desfasurat si va desfasurati activitatea de mecanic de locomotiva ?
S.C.U.T Giurgiu

LISTA
cuprinzând locurile de muncă încadrate în condiţii speciale,
în care se desfăşoară următoarele activităţi

7. Activitatea desfăşurată de personalul din siguranţa circulaţiei, care îndeplineşte funcţia de mecanic de locomotivă şi automotor, mecanic ajutor şi mecanic instructor

Unitatile le gasiti in ANEXA Nr. 3 de mai jos:

[ link extern ]

Nu sunteti singular.
Sunt multi care se afla in aceeasi situatie,ca de exemplu:
Personalul de la C.F.R. care a lucrat si lucreaza in siguranta circulatiei.

Deci sa inteleg ca scut giurgiu nu a obtinut avizul"pentru îndeplinirea procedurilor şi criteriilor
de încadrare în condiţii speciale, în conformitate cu prevederile
Hotărârii Guvernului nr. 1.025/2003 privind metodologia şi criteriile
de încadrare a persoanelor în locuri de muncă în condiţii speciale, cu
modificările şi completările ulterioare"

Asta inseamna ca nu se mai poate face nimic?
"7. Activitatea desfăşurată de personalul din siguranţa circulaţiei, care îndeplineşte funcţia de mecanic de locomotivă şi automotor, mecanic ajutor şi mecanic instructor " sa inteleg ca functia mea se putea incadra in conditii speciale,dar nu si functia de mecanic locomotiva de la SCUT GIURGIU din cauza ca nu a obtinut acel aviz(nu am gasit scut giurgiu in acea anexa)

Care ar fi putut fi cauzele pentru care nu a primit acel aviz??eu practic am lucrat in continuare in aceleasi conditii.