avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate pitex

Activitate pitex

Discuție Pensie
Sunt angajat din septembrie 1980,am 16ani de gr.1completi si 5ani si7luni de gr.2 de munca. La ce varsta pot iesi la pensie?
As dori sa stiu, dupa perioada de somaj, unde as putea plati asigurarile sociale si de sanatate in continuare, care este suma minima si unde le pot plati.
Dupa o spitalizare de trei saptamani am primit concediul medical.- inclusiv sapte zile dupa externalizare- de la respectivul spital. Va rog sa-mi spuneti cine imi prelungeste concediul medical? Mentionez ca am avut o interventie chirurgicala foarte grea la stomac.
Buna ziua, ma gandesc serios sa deschid un centru de activitati pentru copii de 2-7 ani (cursuri germana, engleza si activitati de dezvoltare a creativitatii) in parteneriat cu o a doua persoana. Ce fel de forma juridica imi puteti recomanda?
Mentionez ca avem pregatirea necesara pentru a desfasura activitati cu copiii.
Multumesc frumos!

Buna ziua,va rog sa-mi spune-ti la ce varsta pot iesi la pensie? Sunt nascut la 01-05-1958 si am lucrat in grupa1 de munca 9ani si 5luni iar in grupa2 de munca 15ani si 6luni. Multumesc anticipat.
Buna ziua, Sunt nascut la 28-12-1961 si m-am angajat in sept.1980.In gr.1 am lucrat 15ani,10luni,28zile iar in gr.2 am lucrat 5ani,7luni,0zile.Va rog sa-mi spune-ti cand pot iesi la pensie? Va multumesc.