avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate visator

Activitate visator

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca e nevoie de claritate in intentiile si prioritatile pe care le aveti - daca cel mai important este sprijinul financiar, incepeti demersurile legale pentru a recunoaste copilul si contributie financiara, cu tot ce inseamna asta. Daca doriti sa nu va deranjeze, intrerupeti contactul si inconjurati-va de oameni care sa va sprijine si sa creeze un mediu benefic pentru copil. Daca doriti doar sa va razbunati pentru suferinta in relatie si in faptul ca acum sunteti nevoita sa va cresteti singura copilul, asumati-va asta si faceti plangeri legate de alegerile lui de viata care acum nu au legatura cu responsabilitatea pentru contributia la cresterea copilului.
Răspuns la discuția Cont neinchis la banca
Citind subiectul mi-am dat seama ca am si eu un astfel de cont, deschis fara voia mea de catre un fost angajator in 2007 la Raiffeisen Bank (in care mi s-a virat salariul tip de cateva luni). Am parasit orasul si nu am facut o cerere expresa de inchidere a contului doar le-am spus la telefon cand ma tot sunau cu oferte de credite sa nu ma mai sune si sa imi stearga numarul de telefon din baza de date. Care ar fi procedura sa verific situatia contului si sa il inchid fara sa trebuiasca sa platesc comisione sau taxe pe perioada in care nu am folosit contul/cardul?
Adoptia e un proces delicat. La cursurile pentru parintii adoptivi de obicei se pune accent pe particularitatile copiilor adoptabili care au trait multiple traume de abandon si separare si care pot avea comportamente extrem de provocatoare cauzate de patternurile de atasament evitant / ambivalent / dezorganizat. Inainte de a face orice cerere oficiala de anulare a adoptiei sugerez ca familia in cauza sa fie asistata de un psiholog intr-adevar profesionist si, la modul ideal, sa se alature unui grup de suport pentru parinti adoptivi.

In Timisoara comunitatea familiilor adoptive e animata de Asociatia Ador Copiii (care ofera si cursuri pentru parinti adoptivi). [ link extern ]
Sunt intreprindere individuala si m-am saturat de ani de zile sa tot platesc aiurea dobanzi si penalitati la ANAF. Asa ca imediat ce primesc vreo misiva, chiar dau fuga sa o platesc!

Astazi am ramas insa absolut perplexa! Am primit si eu si o prietena care si-a radiat PFA-ul cate o misiva cu calcule abracadabrante de penalitati si dobanzi din perioadele 2008-2011, respectiv 2012.

In ianuarie 2013 cand am fost la ANAF am platit ABSOLUT TOT CE APAREA IN PROGRAM. Prietena care si-a radiat PFA-ul a platit, de asemenea, inainte de a pleca din tara tot ce aparea in fisa contribuabilului.

De unde tot scot astia sume de plata? Ajuta sa fac contestatie? Am vreun temei legal? Pentru a preveni astfel de situatii, ajuta cu ceva sa solicit in scris de acum inainte sa fiu informata cu privire la TOATE sumele datorate? Alte idei pentru a opri abuzurile sistematice ale statului impotriva contribuabililor?

(in paranteza spus, acum cativa ani merg la ANAF la casierie, platesc ce apare in decizia de impunere si plec linistita acasa. Dupa cateva luni, hopa, hartiuta cu obligatii de plata accesorii. Merg cu chitanta la biroul de asistenta contribuabili si mi se explica in mod candid ca ce am platit eu (da, intamplator aceeasi suma ca si in decizia de impunere) a fost platit in contul de plati anticipate iar suma pentru regularizari figura in continuare restanta si s-au tot aplicat penalitati. Adica aia de la casierie a gresit contul, eu am dat statului cadou bani inainte la care NU mi s-a dat nicio dobanda si acelasi kkt de stat imi aplica penalitati la suma pe care o crede restanta. M-AM SATURAT SA FIU ABUZATA DE STAT!!!!!)