avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Activitate alexlipo88

Activitate alexlipo88

Răspuns la discuția Abuz din partea angajatorului
Va multumesc.Maine imi voi depune demisia cu art 81 alin.8 .Angajatorul a spus ca imi va plati concediul medical chiar daca sunt trecut liber in program.Conform legislatiei eu nu cred ca va fi platit in liber.Mai mult, trebuie sa mi se plateasca cel putin 15 zile de concediu de odihna neefectuat. Pot face sesizare doar daca nu mi se respecta dreptul(nu se platesc ambele concedii dupa lichidare? Sau nu pot face sesizare pe presupuneri, pana nu am dovada platii(fluturasul de salariu?) va multumesc
Răspuns la discuția Abuz din partea angajatorului
Va multumesc pentru raspuns.Astazi am fost la serviciu normal 6 ore si in urma unei discutii avute cu şeful din care i-am spus clar ca nu recuperez orele, am fost amenintat ca voi fi dat afara daca nu respect decizia lui.
Daca imi dau demisia la zi as avea ceva de pierdut? Se mai ia in considerare sesizarea de la ITM? Eu nu mai pot continua serviciul in conditiile astea.Va multumesc pentru un raspuns.
Buna seara,
Am o problema la locul de munca, am fost in concediu medical 5 zile, acordat de catre medicul de familie,am anuntat angajatorul inca din prima zi ca nu pot veni la serviciu si ca am concediu medical(fiind bolnav), in acest timp s-a intervenit asupra programului de lucru(planificare) si am fost trecut 3 zile din concediul medical, ca fiind liber, urmand ca mai apoi sa recuperez orele nelucrate in timp ce eram in concediu medical.Concediul medical e mai mult ca posibil sa nu mi-l plateasca, eu l-am dus la serviciu dar nu e vizat la medicina muncii.Mentionez ca am un contract de munca partial de 6 ore, iar eu sunt nevoit sa imi fac norma de recuperat, adica sa vin cate 11 ore la serviciu(cu o ora pauza) timp de 3 zile.
In acest caz, daca eu nu voi respecta decizia angajatorului(sa vin 11 ore la lucru) si sa vin doar 6 ore cat e normal, risc vreo sanctiune disciplinara/sa fiu dat afara?
Mentionez ca am facut si o sesizare la ITM in acest caz, si cei de acolo mi-au spus sa imi efectuez norma de lucru normala de 6 ore.
Va multumesc pentru timpul acordat si astept un raspuns.
Stiti daca, concediul de odihna pe anul in curs care nu s-a dat de catre angajator mai poate fi luat anul viitor sau trebuie luat anul asta? Din 22 de zile lucratoare mi s-au dat doar 5 pana acum de la inceputul anului, de 2 luni de zile ma rog de ei sa imi dea concediul legal insa sunt refuzat pe diferite motive...
Va multumesc pentru un raspuns.
Florin Cioca a scris:

Intr-adevar comportamentul angajatorului nu poate fi scuzat, insa pana nu se iau masuri concrete nu aveti de ce sa va faceti griji.
Concediul medical se depune in original la angajator pana in data de 5 a lunii urmatoare.
Angajatorul nu poate refuza plata unui concediu medic decat pt motive serioase, boala nefiind unul dintre aceste motive. Nu cred ca o persoana, fara studii medicale poate exprima o opinie pertinenta in ceea ce priveste modul in care o anumita afectiune (boala) afecteaza sau nu capacitatea de munca a unei persoane.
Fiind vorba de gripa, care e contagioasa, ar trebui ca angajatorul sa fie constient de urmarile pe care le poate produce asupra colectivului in care lucrati, sau chiar asupra clientilor (depinde de domeniul in care activati).


Va multumesc pentru raspunsul prompt
Buna,
In urma unei imbolnaviri(gripa) m-am prezentat la medicul de familie care mi-a prescris concediu medical 5 zile.Am sunat la serviciu sa anunt imediat, dar mi s-a reprosat ca nu sunt serios, ca vreau sa trag chiulul de la serviciu, ca gripa nu poate fi motiv de concediu medical(incapacitate temporara de munca), astfel ca pot veni la serviciu si bolnav, ca n-are nimic.
Va rog sa-mi spuneti daca considerati ca este un abuz din partea angajatorului si daca exista vreun risc sa nu mi se plateasca concediul medical, sau sa pot fi dat afara.Mentionez ca, concediul medical l-am trimis angajatorului in aceeasi zi in care s-a eliberat (pe e-mail,scanat, originalul nu l-am trimis inca).

Va multumesc pentru un raspuns.
Buna tuturor,
In data de 1 mai nu se lucreaza, fiind dat liber de la guvern ca sarbatoare legala.Daca lucrez(specificul activitatii impune acest lucru) trebuie sa imi acorde o alta zi libera si sa fie platita 100% ziua de lucru sau daca nu mi se acorda o zi libera mi se plateste cu spor de 100% (codul muncii art 139-*143) ??
Va multumesc pentru un raspuns.
Buna ziua,
Am primit prin posta o citatie privind chemarea la organul de politie a unei persoane din familie in calitate de faptuitor pentru ziua de 9 ianuarie 2014 in cauza privind art 217 cod penal.Se mai mentioneaza ca in caz de neprezentare
se vor aplica sanctiunile prevazute de art 198 cod procedura penala.In calitate de aparator se poate prezenta numai un avocat sau o alta persoana fizica/martor/aparator, fara functie juridica?
In caz de neprezentare la data stabilita care sunt urmarile?Din ce am citit din c pr. pen art 198 ar fi amenda administrativa.A fost deschis deja vreun dosar de urmarire penala?Cum se poate solutiona pe cale amiabila?
Va multumesc pentru un raspuns.