avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate amales

Activitate amales

am inteles bine sunt eligibile si lunile lucrate in ue ?dar am muncit cu contract din 2012 pina in 05 2014 cind am bagat lichidarea si insarcinata sunt din iunie 2014 acum nu lucrez ce am de facut?
data nasteri este martie 2015 .am lucrat in germania din 2012 pina in 04 2014 deci in ultimul an am muncit daca am dreptul la prenatal adica indemnizatia de cresterea a copilui timp de 2 ani sau un un an ?ce am de facut?
buna ziua ,va rog sa imi ziceti daca pot obtie prenatal in romania daca am muncit in germania 2 ani dar in aprilie am venit in romania in aprilie si atunci miam bagat lichidarea si in iunie am ramas insarcinata ,in germania am muncit cu contract pot dovedi si vreau sa obtin prenatal in roamania se poate?sau germania/
Răspuns la discuția Amnistie si Gratiere
ce se mai aude despre gratiere?o sa intre la vot pe data de 16 09 ?mai scrieti cine stie noutati va rog
Răspuns la discuția CEC in alb, garantie
cei condamnati inainte de intrearea noului cod penal nu beneficiaza de aceasta lege .sotul meu este condamnat pt insalciune .dar toti declara ca filele de cec erau lasate cu termen de plata 15 zile deci?automat dispare alin 2 .se mai poate cere reducerea pedepsei?
buna ziua am depus bani pe numele unei persoane la pentenciar .si acum sunt martor intrun dosar penal de furt al fratelui celui condamnat . cel caruia i-am last bani bani este condamnat executa o pedepsa din 2012 dar eu nu vad ce legatura are ce pot pati ?nu il cunosc pe nici unul nici pe cel cu dosar penal si nici pe cel caruia iam lasat bani eu doar la rugamintea unei persoane i-am last bani .era un ajutor si am mai lasat si la alte persoane condamnate este scris in registru .
parchetul nu a dat nici o rezolutie .doar a trimis plangerea la tribunal si a incadrato cerere de revizuire in numele sotului meu .dar eu nu am depus cerere de revizuire .este o plangere cu art de lege 289 dar parchetul nu vrea sa cerceteze .pot sesiza inspectia judiciara ?sau pe cine ?parchetul general?
da este plangere penala .am depuso in nume propriu .si solicit cercetarea fata de niste persoane care au comis o onfractiune .de fapt sunt persoanle care au comis infractiune pentru care este condamnat fostul sot ,am depus plngerea cu probe care dovedesc clar acest aspect .si de aceea se evita cercetarea si solutionarea acestei plangeri .,am depus la dosarul tribunal o adresa prin care solicit sa trimita plangerea inapio la parchet pentru a da o solutie .fiind-ca eu nu am solicitat nici o revizuire sa mai depun ceva ce ar trebui sa hotarasca judecatorul?
buna ziua in data de 28 mai 2014 .am depus la parchet plangere penala cu art 289 ncpp si vineri 25 iulie am primit de la parchet o instintare cum ca sesizarea a fost calificata ca cerere de revizuire formulata in numele sotului meu astfel ca afost trimisa spre competenta solutionare a tribunalului x .Tot vineri am primit de la tribunal o adrea prin care zice asa ; Ca urmare a cereri de revizuire formulata in numele sotului va aducem la cunostiinta ca potrivit art 456 alin 2 cpp cererea de revizuire trebuie motivata cu aratarea cazului de revizuire si a mijloacelor de proba in dovedirea acestuia .La cerere se vor alatura si copii de pe inscrisurile de care intelegeti sa va folositi in proces
Adresa de la parceht este de la dna procuror care stie bine ca sunt divortata de sot.Iar adresa de la tribunal este emisa de judecatorul care a solutionat cererea de revizuire in ianuarie 2014 /deci amindoi cunosc cazul .dar parchetul nu vrea sa cerceteze plangerea penala care am depuso eu in nume propriu cu art 289
.Va rog sa imi ziceti ce art de lege obliga procurori de a efectua cercetari ?si as vrea sa cer judecatorului sa trimita dosarul (plangerea) inapoi la parchet .va multumesc
Răspuns la discuția Amnistie si Gratiere
stai linistiti o sa vada ce vor cei de la conducere va dati seama ca acolo a fost lux si nimeni nu are curajul sa zica de ; plojnite.de riie ,si etc.....deci sa mearga si la craiova si la iasi acolo e iadul si la minori craiova