avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Obligatiile procurorului de a cerceta plangere penala ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Obligatiile procurorului de a cerceta plangere penala la parchet art de lege ?

buna ziua in data de 28 mai 2014 .am depus la parchet plangere penala cu art 289 ncpp si vineri 25 iulie am primit de la parchet o instintare cum ca sesizarea a fost calificata ca cerere de revizuire formulata in numele sotului meu astfel ca afost trimisa spre competenta solutionare a tribunalului x .Tot vineri am primit de la tribunal o adrea prin care zice asa ; Ca urmare a cereri de revizuire formulata in numele sotului va aducem la cunostiinta ca potrivit art 456 alin 2 cpp cererea de revizuire trebuie motivata cu aratarea cazului de revizuire si a mijloacelor de proba in dovedirea acestuia .La cerere se vor alatura si copii de pe inscrisurile de care intelegeti sa va folositi in proces
Adresa de la parceht este de la dna procuror care stie bine ca sunt divortata de sot.Iar adresa de la tribunal este emisa de judecatorul care a solutionat cererea de revizuire in ianuarie 2014 /deci amindoi cunosc cazul .dar parchetul nu vrea sa cerceteze plangerea penala care am depuso eu in nume propriu cu art 289
.Va rog sa imi ziceti ce art de lege obliga procurori de a efectua cercetari ?si as vrea sa cer judecatorului sa trimita dosarul (plangerea) inapoi la parchet .va multumesc
Daca este plangere penala nu este revizuire.
Depinde ce ati scris in cerere sau ce este.
Va plangeati ca s-a comis vreo infractiune sau ce?
Cazul dvs pare complicat, ar trebui sa detaliati exact despre ce este vorba si ce doriti, nu cred ca se poate raspunde daca nu se cunoaste situatia in ansamblu, banuiesc ca fostul sot este inchis.
Situata prezentata de parte este insuficienta daca nu se analizeaza si rezolutia parchetului.nTeoretic nu se poate intampla asa ceva daca plangerea viza precis finalitatea.nPractic...se pot face si anumite sicanari daca plangerea nu indica clar infrac
da este plangere penala .am depuso in nume propriu .si solicit cercetarea fata de niste persoane care au comis o onfractiune .de fapt sunt persoanle care au comis infractiune pentru care este condamnat fostul sot ,am depus plngerea cu probe care dovedesc clar acest aspect .si de aceea se evita cercetarea si solutionarea acestei plangeri .,am depus la dosarul tribunal o adresa prin care solicit sa trimita plangerea inapio la parchet pentru a da o solutie .fiind-ca eu nu am solicitat nici o revizuire sa mai depun ceva ce ar trebui sa hotarasca judecatorul?
parchetul nu a dat nici o rezolutie .doar a trimis plangerea la tribunal si a incadrato cerere de revizuire in numele sotului meu .dar eu nu am depus cerere de revizuire .este o plangere cu art de lege 289 dar parchetul nu vrea sa cerceteze .pot sesiza inspectia judiciara ?sau pe cine ?parchetul general?

Alte discuții în legătură

Rezolutie este posibil? irinu irinu Buna seara. Este corect am depus o plangere la Parchetul X dupa cateva luni si o cercetare destul de ciudata spun ieu deoarece sa dat N.U.P.pe motiv ca domnul ... (vezi toată discuția)
Depunere plangere penala adriancarabus adriancarabus buna ziua cum sa fac o plangere penala unui vecin per fizica care a montat camere de supraveghere la coltul blocului si ma ameninta cu filmari sicamerele sunt ... (vezi toată discuția)
Dosar penal - procedura Nina1 Nina1 Buna seara, Parchetul de pe langa Curtea de Apel a emis Citatie pentu persoana care are calitatea de faptuitor in dosarul penal. In citatia respectiva este ... (vezi toată discuția)