avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate taranulaur

Activitate taranulaur

As vrea sa va intreb daca concediul de crestere a copilului este considerat vechime in munca la calcul pentru acordarea sporului de vechime in cadrul institutiei.
Mentionez ca am beneficiat de concediu pentru cresterea copilului in perioada 15.mai 2010- 16 mai 2012.
Daca beneficiez, va rog sa mentionati cadrul legal deoarece cei de la resurse umane sustin ca nu cunosc despre vreo regrementare in acest sens.
Este legal ca seful serviciu al unei Directii de Asistenta Sociala sa emita decizii, daca nu este ocupat postul de director?
Se mai aplica prevederile Ordonantei 77/2013 pentru stabilirea unor masuri privind asigurarea functionalitatii administratiei publice locale? Am vazut in presa ca a fost respinsa de CCR.
Actualul primar poate anula o dispozitie data de primarul anterior, daca acea dispozitie a fost semnata si de secretarul primariei?Unde as putea sa contesta acest lucru in cazul in care nu este legal?
La stagiul de cotizare realizat se mai adauga ceva avand in vedere cei 20 ani, 7 luni si 22 zile lucrati in grupa a II a?
Cu cat se reduce varsta standard de pensionare pentru a beneficia de pensie de limita pentru limita de varsta daca:
-sunt nascut in 20.06.1958
-stagiul de cotizare realizat: 28 ani, 1 luna, 28 zile, din care
in grupa a II-a(Lg 3/1977): 20 ani, 7 luni, 22 zile
conditii normale: 1 an, 3 luni, 5 zile
stagiul asimilat: 1 an, 3 luni, 5 zile
stagiu aferent gr.I si II: 5 ani , 0 luni
Beneficiez de pensie de limita de varsta la 60 ani si 4 luni?

Buna ziua,

Lucrez in sectorul bugetar si am un salariat cu:
salariul de baza (la incadrare)= 812 lei, dar
salariul brut (in care se include si un spor de 15% pt. lucru in conditii vatamatoare)=934 lei
Conform HG 871/2013 acest salariat beneficiaza de majorare de salariu?

Va multumesc.