Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei standard de pensionare pentru 20 ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei standard de pensionare pentru 20 ani lucrati in grupa a II a

Cu cat se reduce varsta standard de pensionare pentru a beneficia de pensie de limita pentru limita de varsta daca:
-sunt nascut in 20.06.1958
-stagiul de cotizare realizat: 28 ani, 1 luna, 28 zile, din care
in grupa a II-a(Lg 3/1977): 20 ani, 7 luni, 22 zile
conditii normale: 1 an, 3 luni, 5 zile
stagiul asimilat: 1 an, 3 luni, 5 zile
stagiu aferent gr.I si II: 5 ani , 0 luni
Beneficiez de pensie de limita de varsta la 60 ani si 4 luni?

Pentru a putea beneficia de reducerea cu 4 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare de 65 de ani,trebuie sa indepliniti conditia stagilui complet de cotizare,care este de 35 de ani.
La stagiul de cotizare realizat se mai adauga ceva avand in vedere cei 20 ani, 7 luni si 22 zile lucrati in grupa a II a?
Adaosul este acesta:

stagiu aferent gr.I si II: 5 ani , 0 luni