avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate IrinaMona

Activitate IrinaMona

Răspuns la discuția Impozit in sistem real PFA
Am citit dar este vorba de persoane fizice cu activitati independente. Eu intreb de persoane fizice autorizate. Este posibil si a ele? Pentru ce efectueaza activitati comerciale?
Răspuns la discuția Impozit in sistem real PFA
Da sunt intr-o situatie similara.
Puteti mai pe intelesul meu unde trebuie sa intreb?
Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Am o intrebare. O PFA ce coduri CAEN trebuie sa aiba pentru a intra in sistemul real de impozitare?
Daca are un cod care se integreaza in sistemul norme de venit isi poate largi activitatea cu alte coduri caen?
O microintreprindere inregistrata cu cod special de TVA in ROI a achizitionat un serviciu din Letonia.
In declaratia 301 trebuie completat si TVA? Sau ramane cu 0 ca fiind taxare inversa?
Nu mai inteleg nimic. De ce trebuie sa se plateasca TVA intre state membre UE?
Discuție Vector fiscal
Buna ziua.
Am o nelamurire. Daca o firma nou infiintata are ROI mai trebuie sa depuna vector fiscal?
Totusi , vreau sa stiu daca i se opreste impozit la suma pe care o incaseaza. Si daca se mai retin si alte contributii.
Buna ziua.
Am o intrebare. O persoana, pensionar, este presedinte la o Asociatie de proprietari in baza unui contract de comodat. Ce se contributii se retin ? In ce declaratie se incadreaza aceasta persoana?
Răspuns la discuția Import China
Buna ziua.
Cine doreste sa importe din China este persoana fizica si sunt produse de
imbracaminte.
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
smuceala
Discuție Import China
Buna seara.
Am si eu o intrebare. Ce taxe se aplica in Romania in cazul importului din China? Valoarea este de aproximativ 25000 euro.