avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate ram007

Activitate ram007

Buna ziua. Va rog foarte mult ajuta.ți.mă cu un raspuns. Sunt in campul muncii din 2002 cu carte de munca. Decurand am intrat in somaj. Dar tot decurand am descoperit ca am hep C. Vreau sa va intreb ceva. As putea intra in invatamant stiind ca am Hep C. Ce analize esentiale se fac in ideea sa stiu dac as putea vreodata profesa functia de cadru didactic. Pe educatori as intentiona sa ma duc. Va multumesc mult pt raspuns.
Buna ziua. Am studiat amanuntit actele normative in vigoare privind concediu de crestere a copilului, respectiv — Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 830 din 10 decembrie 2010, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările şi completările ulterioare si la art.7, alin 3, am constatat ca eu nu ma incadrez la primirea stimulentului de insertie, deoarece am ales varianta de c.c.c. de doi ani (art.2, lit.b).
ART. 2
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente,venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, precum şi de o indemnizaţie lunară;
b) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară.
La art.7, pct.3 spune clar ca nu pot beneficia de acest stimulent.
ART. 7
(1) Persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru
creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 500 lei pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani.
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă şi persoanelor beneficiare prevăzute la art. 2 alin. (4), oricând, pe toată perioada.
(3) Persoanele prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. b) nu beneficiază de stimulentul prevăzut la alin.(1).
In noua lege 66/2016, care modifica OUG 111/2010 si intra in vigoare la data de 01.07.2016, optiunea de un an sau doi de c.c.c. a fost scoasa, ramanand doar varianta de doi ani iar daca beneficiarul se intoarce la serviciu cu cel putin 60 zile inainte de implinirea varstei de 2 ani, acesta beneficiaza de stimulent pana la implinirea varstei de 3 ani.
Nelamurirea mea este care act normativ mi se aplica OUG 111/2010, care este in vigoare sau Legea 66/2016, care intra in vigoare de la data 01.07.2016 ?
Buna seara! Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.In data de 26 iulie 2014 am nascut. Eu in concediu de cresterea copilului am intrat din somaj(din 26 sept. 2013 am intrat in somaj). In luna mai 2014 am intrat in concediu prenatal (am intrerupt somajul). Iar in data de 26 iunie 2016 eu ar trebui sa termin concediul de cresterea copilului conform legii ca trebuie sa isi ia tatal o luna de concediu cresterea copilului. As mai avea o luna fix de somaj. Intrebarea mea este.: daca ma angajez cu 60 de zile pana sa faca copilul 2 ani adica cu data de 26, 27 mai 2016 as putea beneficia de suplimentul de insertie conform noii legi privind indemnizatia de cresterea copilului? Copilul implineste 2 ani pe data de 26 iulie 2016, iar legea am inteles ca intra in vigoare de la 1 iulie 2016. As putea beneficia de acest supliment avand in vedere ca acum in luna mai ar trebui sa ma angajez? Va multumesc mult pentru raspuns.
Multumesc mult pt raspuns.
Am intrat in somaj pe data de 26 09 2013 pina pe data de 23 06 2014.
Acum sunt insarcinata in 11 saptamani si ar trebui sa intru in concediu prenatal la sf. lui mai 2014 sau inceputul lui iunie 2014. Intrebarea mea este: pot beneficia legal de indemnizatie pt. cresterea copilului dupa concediu pre si post natal? E vreo problema ca termin somajul in data de 23 06 2014 si eu intru in concediu prenatal mai devreme?