Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Educatoare cu hep C
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Educatoare cu hep C

Buna ziua. Va rog foarte mult ajuta.ți.mă cu un raspuns. Sunt in campul muncii din 2002 cu carte de munca. Decurand am intrat in somaj. Dar tot decurand am descoperit ca am hep C. Vreau sa va intreb ceva. As putea intra in invatamant stiind ca am Hep C. Ce analize esentiale se fac in ideea sa stiu dac as putea vreodata profesa functia de cadru didactic. Pe educatori as intentiona sa ma duc. Va multumesc mult pt raspuns.
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza in anexa 1
Fisa nr. 138. Personal didactic din instituţii de învăţământ
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori)
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori) - anual
Contraindicaţii:
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
- tulburări psihice de orice natură
- balbism, disartrie
- tulburări de comportament
- boli infectocontagioase în evoluţie
- alcoolism cronic
Nu puteti fi angajata in invatamant.
Bună ziua, dacă am un diagnostic de schizofrenie dar prezint un comportament normal, și la un eventual examen psihiatric aș putea fi evaluată drept persoană normală, pot preda în învățământ?Vă mulțumesc
Cristina A-S, utilizator
Depinde de avizul medicului de medicina muncii (cu care scoala are incheiat contract de prestari servicii medicale) dat pe fisa dvs. de aptitudine, in urma examinarii medicale pentru angajare.
Tulburarile psihice de orice natura sunt mentionate la contraindicatii in fisa nr. 138 mentionata mai sus.