avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Activitate ami20021968

Activitate ami20021968

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti , angajarea unui pensionar se face obligatoriu prin scoaterea postului la concurs. Adica pensionarul trebuie sa dea concurs pe postul respectiv?
Fac mentiunea ca se pensioneaza la limita de varsta.
Postul vacant se afla in cadrul inspectoratului scolar, deci personal nedidactic.
Multumesc anticipat.
Va rog sa-mi spuneti daca personalul incadrat la depozitul de carte din subordinea inspectoratelor scolare trebuie sa fie obligatoriu nedidactic sau poate fi si didactic auxiliar.
Mentionez ca depozitul de carte are venit extrabugetar. Plata personalului se face din rabatul contractelor cu editurile.
Daca se poate face incadrarea si ca personal didactic auxiliar, va rog sa-mi spuneti confor carui articol sau lege.
Mii de multumiri
Am girat o persoana la CAR, aceasta nu a mai platit si mi-a fost trimisa poprire. Mentionez ca titularul lucreaza la aceeasi unitate din momentul imprumutului, deci este salariata si are de unde sa plateasca poprirea. In acest caz eu de ce am primit poprire si cum trebuie sa procedez ca sa-mi fie ridicata?
Mii de multumiri
O zi buna
Din documentarile facute pana acum, in ceea ce priveste poprirea pe salariu, am constatat ca abuziv( de catre banca si executorul judecatoresc) se pot bloca toate conturile, chiar si cele salariale, ceea ce nu mi se pare corect....dar traim in Romania si asta ne da dreptul la tot felul de ilegalitati...
Intrebarea mea este....se pot pune popriri si pe credite, carduri de credite?
Daca depun rata sau o suma de bani pe cardul de credit pot avea surpriza retragerii sau blocarii acelei sume de catre banca la indrumarea executorului judecatoresc?
Multumesc anticipat pentru raspuns.