avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate razvan0786

Activitate razvan0786

Bună ziua, dețin împreună cu cele 2 surori o suprafață de teren și casă construită pe acesta fără acte.
Nu avem decât rolul de la primărie.
Din totalul suprafeței de 986mp ,355mp sunt în curtea vecinului meu.
Noi recunoaștem ca vecinul este proprietarul de drept al celor 355mp și am dorii sa facem actele de proprietate doar pe suprafață de 631mp.
Specific ca la rolul fiscal și la registrul agricol tatăl meu are 986mp.
Pot face cadastru doar pe cei 631mp,și care ar fi pașii de urmat?
Mulțumesc
cum pot afla detalii despre contul bancar al unei persoane decedate ,fiind unul dintre mostenitori ,dar neavand inca certificat de mostenitor?
buna ziua ,detin un teren intravilan cate prin subteran este strabatut de o conducta de apa industriala.
La ce distanta de aceasta pot construii?
Răspuns la discuția teren fara acte
Exista si alta cale legală în afara de uzul capiune,primăria mă poate improprietari direct?
Care sunt condițiile pentru uzul capiune?
Discuție teren fara acte
"Detin" fara acte o suprafata de teren legata de casa mea si as dori sa stiu cum pot deveni proprietar?
Terenul este ingradit,nu platesc impozit pe el,nu am rol la primarie.
Uzu capiune sau ce alta metoda???
Multumesc
detin un teren care nu are front stradal ,are doar o intrare de 4.5m ,in rest fiind izolat de alte proprietati,este intravilan,pot construi pe el?
sunt in ingriire copil,am nevoie de o adeverinta de contribuabil pentru internare in spital,angajatorul mi a spus ca el nu imi poate da deoarece contractul este suspendat .DE UNDE O POT OBTINE?
Răspuns la discuția luare in spatiu
si daca a fost luata in spatiu cum poate fi scoasa?
Discuție luare in spatiu
doresc sa intreb daca o persoana care a fost luata in spatiu poate ridica pretentii la mostenire,si sau cum poate fi ea scoasa daca proprietarul doreste?
nu stie nimeni sa mi raspunda .va rog mult