avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate duiu

Activitate duiu

Răspuns la discuția P.V. contraventie
Stiu normele mentionate de "d-voastra mai bine decat "Tatal nostru". Din pacate multe din prevederile normei din 2005 au fost abrogate (precum cele cu autotestarea-era MCV- liniile de inalta tensiune, ploaie, ceata, ninsoare..etc). Ma interesa in mod expres daca faptul ca agentul a scris cu mana lui ca mi-a interzis sa scriu la obiectiuni cu mana mea, poate constitui motiv de anulare a p.v. DECI daca poate constitui sau chiar constituie motiv de anulare. Celelalte motive: verificare metrologie, atestare, ordin serviciu...se pare ca sunt slabe sperante spre deloc. Doar faptul ca mi-a interzis sa scriu la obiectiuni ceea ce doresc..este motiv de anulare? Sau macar POATE constitui motiv de anulare/? Multumesc
mi s-a intocmit un P.V. de contraventie si mi s-a retinut si permisul de conducere. Agentul a venit cu p.v. completat de el la rubrica obiectiuni cum ca ma grabeam sa ajung la spital (asta ii spusesem eu). Eu am refuzat sa semnez la obiectiuni ce a scris el si am insistat sa scriu eu la obiectiuni ce doresc. Am fost refuzat . La insistentele mele agentul a scris cu mana lui (sustinand ca e p.v. al lui si ca doar el scrie in p.v.) la rubrica obiectiuni urmatoarele: "A vrut sa scrie la obiectiuni conducatorul auto cu mana lui dar a fost refuzat"" Nu am semnat rubrica mentiuni ci doar la instiintarea de plata. Pot contesta cu sanse de anulare a P.V. pt. ca nu am fost lasat sa scriu la rubrica obiectiuni?- lucru recunoscut in scris de agent. Oricum voi contesta in instanta p.v. Inteleg ca faptul ca ei stau cu radarul sub linii de inalta tensiune nu mai e motiv de anulare a p.v. desi voi incerca si asta. Astept totusi un raspuns la aceasta situatie. Precizez ca mi s-a suspendat permisul pt. viteza de 114km/ora iar masina politiei se afla exact sub o linie de troleibuz. Intamplator am facut fac. electronica si telecomunicatii si stiu absolut sigur ca orice fascicul de electroni este deviat intr-un camp magnetic si deci orice masuratoare efectuata in astfel de conditii poate avea erori mari. Stiu ca mai demult era specificat ca ei, agentii cu cinemometru nu pot constata viteze in astfel de conditii ( in apropierea liniilor de inalta tensiune, antenelor de telefonie...), precum nici pe ceata, ploaie, ninsoare. Se pare ca au fost anulate articolele care impuneau aceste conditii desi efectele campului magnetic asupra oricarui fascicul de electroni nu dispar prin abrogarea unor articole de lege. Cu nerabdare astept o parere.