avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate manealidia

Activitate manealidia

Multumesc pentru raspuns,doar ca va rog sa imi spuneti concret ce inseamna DSP si DSV,nu cunosc prescurtarile.
Cu stima
Buna ziua,
Sunt administratora unui bloc de garsoniere unde foarte multe sunt inchiriate.
M-am lovit de o problema pe care nu stiu cum sa o gestionez.
La una din garsoniere locuieste un batran cu chirie,care are 4 pisici si un caine.Aceste animale neingrijite fac pentru vecini din cauza mirosului,viata un calvar avand in vedere ca este vara si oamenii nu isi pot deschide geamurile.
Am discutat cu proprietarul care nu aluat nici o masura,deasemeni si cu fiica acestui batran care de asemeni nu a luat nici o masura.
Vecinii acestuia au reclamat la Asociatie toate aceste necazuri in scris cu semnatura,deci asumat.
Va rog sa ma sfatuiti unde ma pot adresa sa solutionez acest caz.
Multumesc,
Cu stima.

Buna ziua,
Sunt administratora unei asociatii de proprietari si ma confrunt cu urmatoarea problema;
In bloc sunt foarte multe apartamente inchiriate unde chiriasii nu au contract de inchiriere declarate la Fisc.Problema este ca unii proprietari au incasat pe langa chirii si intretinerea de pe lista afisata,fara a o si achita la Asociatie.Odata pacalesc statul fara a platii impozit pe chirie si a doua, Asociatia prin restantele acumulate.Suntem in situatia sa achitam facturile de utilitati cu intarziere(utilitati de care beneficiaza si acesti chiriasi ) si cu penalitatile aferente.
Intrebare:Unde pot fi reclamati acesti proprietari:la Fisc,la Politie,la Primarie,pentru ca am discutat amiabil cu ei,promit,dar atat,fiindu-le greu sa dea banii din urma pentru intretinerile restante.
Va multumim anticipat pentru un sfat util.
Cu stima.