avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate danalazarica

Activitate danalazarica

Buna ziua.
Am avut un credit la Provident anul trecut.In luna decembrie i-am dat banii agentului Provident in vederea achitarii creditului.Nici pana in ziua de azi nu am primit chitanta si actele de inchidere.Zilele trecute am aflat cu stupoare ca acest credit nu a fost inchis si primesc, zilnic, mesaje din partea Provident pentru achitarea ratelor.
Ce as putea sa fac in aceasta situatie.Mii de multumiri.
Buna ziua.
Am reusit sa ajung la banca si sa depun o cerere prin care am solicitat restituirea si inlaturarea comisionului de risc precum si reanalizarea creditului in vederea micsorarii dobanzii..Banca a gasit de cuviinta sa-mi puna in fata un act aditional, pe care nu l-am semnat inca, prin care scoate comisionul de risc incepand cu 01.02.2014.Ce se intampla cu banii pe care i-am platit timp de 5 ani pentru acest comision?Ar trebui restituiti de catre banca sau macar compensati cu ratele viitoare?Au incercat sa ma determine sa semnez acest act aditional prin afirmatia ca "daca nu il semnez pana maine cererea mea devine nula si trebuie sa fac alta".Din cate stiu trebuie sa primesc un raspuns oficial(in scris) la cererea mea, nu constrageri.Corect?
Care ar fi urmatorul pas?ANPC sau instanta de judecata?
Multumesc.Cred ca voi incepe cu plangerea catre ANPC , avand in vedere ca banca m-a respins la conciliere verbala motivand ca au urmat reglementarile OUG 50/2010 prin redenumirea acestui comision.
Mii de multumiri.
Buna ziua.
Am un credit de nevoi personale la BCR.Comisionul de risc a fost inclus in comisionul de administrare.Nu am semnat niciun act aditional care sa reglementeze acest fapt.Este legal ? Ma intereseaza sa stiu daca acest comision de administare, in noua forma, este abuziv si se poate recupera. Se poate recupera doar comisionul de risc ? Creditul a fost contractat pe 7 ani si mai am de platit 2 ani.
Va multumesc.