avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate arabela2014

Activitate arabela2014

Răspuns la discuția Anulare contract Telekom
Decat sa il anulati, mai bine solicitati o viteza mai mare. In orase se ofera.
Eu sunt utilizatoare de multi ani a retelei si nu am nici o plangere privind viteza ( si nu sunt chiar mototoala ). Dar e peste 50.
Răspuns la discuția Linistea publica
Nu vreua sa va descurajez dar cred ca veti ramane cu "paguba". Puteti demonstra nivelul mare al decibelilor la dvs. in apartament dar nu stiu sa va indrum asa bine; cred totusi ca politia are aparat de masurat. Altfel nu conteaza ca e ocazional si cred ca si o persoana administrativa trebuie sa puna conditii atunci cand acorda autorizatii de desfasurare a unor evenimente; nu sunt nici ei infailibili.
Nu am textul in fata dar cred la legea apara linistea publica in considerentul ei de valoare publica nu raportat doar la un subiect activ al contraventiei interpretat stricto sensu.
Răspuns la discuția Anulare contract Telekom
Anularea unui contract e o sanctiune severa a cocontractantului. Ce motiv invocati ?
Răspuns la discuția Act concesiune
Nu prea e clar. Actul de concesiune are sau nu o durata a concesiunii ?
Răspuns la discuția Furt sau nu
Eu personal cred ca daca el a pus usa poate sa o ia inapoi. Dvs. puteati intreba despre cea veche la timpul potrivit si sa il obligati atunci sa v-o restituie. acum ati fi avut ce pune in loc.
amenintarea pentru a imbraca forma penala trebuie sa fie injusta si sa creeze a stare de temere celui amenintat
Răspuns la discuția Mostenitori rezervatari
rezerva este de 1/6 din patrimoniu
Sporurile se calculeaza la salariul realizat efectiv in luna pentru care se calculeaza veniturile nete.
Nu am un temei legal, dar este distincta limita pentru barbati si pentru femei.
Pentru femei era 3 kg pentru ridicarea la inaltime si 5 kg pentru transportul in linie dreapta in activitatile repetitive.
Răspuns la discuția 9 luni de la pronuntare
Asa este, conform art. 426 alin. 5 Cpc.