avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate anelene

Activitate anelene

Răspuns la discuția cod CAEN
Ma refeream la un cenzor de o alta specialitate decât economica. Inginer sau alta meserie. Nu este obligatoriu ca toți cenzorii sa fie de formație economica. Pentru un astfel de cenzor, care are un pfa, ce cod caen e necesar ?
Mulțumesc inca o data.
Răspuns la discuția cod CAEN
Mulțumesc foarte mult pentru explicațiile ample.
Este valabil si pentru un cenzor care nu are studii economice ?
Mulțumesc,
Discuție cod CAEN
Care este codul CAEN care trebuie declarat la Oficiul de comert pentru a desfasura activitate de cenzor ? In cazul unui PFA ?
Care este modalitatea contractuala in cazul in care persoana nu are un PFA.
MULTUMESC,
Multumesc mult pentru raspuns. Daca inteleg eu bine, un beneficiar al unei pensii anticipate partiale care desfasoara activitati printr-un PFA, poate sa realizeze venituri NELIMITATE fara a risca suspensarea platii pensiei ?
Va rog sa-mi confirmati daca e asa.
Multumesc mult.
Buna ziua,
Care sunt in 2018 noile reglementari privind cumul pensie anticipata partial si venituri din activitati independente (PFA), in urma modificarilor facute la legea pensiilor si codul fiscal ?
Ramane valabil plafonul de 4 salarii medii ?
Multumesc pentru clarificari,
In ce conditii se incheie un contract de conventie civile si care sunt taxele aferente
Care sunt documentele pe care o entitate juridica(societate comerciala, ong, asociatie profesionala, pfa, etc) este obligatoriu sa le pastreze la sediul social ?
Cum poate fi sanctionata o persoana care nu respecta acest lucru?
Buna ziua,

ma aflu in urmatoarea situatie :
- am un pfa care functioneaza in sistem real, pentru care platesc impozit pe venit, cass si cas.
- la inceputul anului am depus dosar pentru solicitarea pensiei anticipate partial.
- in iulie 2016 am primit decizia de acordare a pensiei anticipate partial , cu drepturi platibile incepand cu 1 aprilie 2016.
INTREBARI :
1. Sunt obligata sa incetez activitatea si sa radiez pfa ?
2. Mai pot realiza venituri in cadrul pfa ? Daca da, sunt limitate aceste venituri ? Mentionez ca in cadrul PFA am un contract activ in calitate de cenzor la o SC pe actiuni. Rezilierea acestui contract si formalitatile (AGA, RECOM, etc ) ar dura cateva luni. Valoarea acestui contract este de valoare foarte mica.
3.Care sunt riscurile in situatia in care nu e permisa in nici un fel cumularea pensiei anticipate cu alte venituri din prestari servicii.
4 De cand "curg" astfel de riscuri ? De la data intrarii in drepturi ( 1 aprilie 2016), sau de la data luarii la cunostinta ( data primirii deciziei : iulie 2016) ?
Va multumesc pentru ajutor,
Am varsta de 56 ani impliniti si vechime in munca 30ani si 8 luni. In urma cu 2 ani am intrerupt activitatea ca salariat si am infiintat un PFA. Din pacate, acesta nu a generat venituri considerabile si am intrerupt cotizarea. Din informatiile mele, as putea depune dosar pentru pensie anticipata partial. Imi lipsesc 7 luni. Ce solutii ar exista in acest moment ?
Răspuns la discuția Partaj dupa divort
Multumesc mult.
Abandonarea creditului nu este de preferat. Ar pierde amandoi banii deja platiti. CCa 10 ani.
Cea mai avantajoasa si corecta varianta, financiar vorbind, este:
- vanzarea apartamentului la un pret corect,
- achitarea creditului ramas si inchiderea contractului cu banca
- si impartirea banilor ramasi intre fostii soti corespunzator contributiei fiecaruia la achitarea creditului.
Instanta poate obliga fosta sotie sa fie de acord cu aceasta solutie ?
Ce se intelege prin partajul unui credit intr-un astfele de caz ?
Care poate fi solutia instantei ?
Va multumesc pentru raspuns,