avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod CAEN

Care este codul CAEN care trebuie declarat la Oficiul de comert pentru a desfasura activitate de cenzor ? In cazul unui PFA ?
Care este modalitatea contractuala in cazul in care persoana nu are un PFA.
MULTUMESC,
Cel mai recent răspuns: anelene , utilizator 20:11, 24 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
CAEN 6920 Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta in domeniul fiscal

Aceasta clasa include:
-servicii de inregistrare a tranzactiilor comerciale pentru firme sau altii
-pregatirea sau auditul conturilor financiare
-examinarea conturilor si certificarea acuratetii lor
-servicii de intocmire a documentelor de impozitare pentru persoane fizice si firme
-activitati de consultanta si reprezentare a clientilor in fata organelor fiscale

Aceasta clasa exclude:
-activitati de prelucrare a datelor si realizarea de tabele, vezi 6311
-consultanta manageriala pe sistem contabil, proceduri de control bugetar, vezi 7022
-colectare a facturilor, vezi 8291
Mulțumesc foarte mult pentru explicațiile ample.
Este valabil si pentru un cenzor care nu are studii economice ?
Mulțumesc,
Probabil ca da, numai daca sunteti contabil autorizat.
Ma refeream la un cenzor de o alta specialitate decât economica. Inginer sau alta meserie. Nu este obligatoriu ca toți cenzorii sa fie de formație economica. Pentru un astfel de cenzor, care are un pfa, ce cod caen e necesar ?
Mulțumesc inca o data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare srl niko79 niko79 Buna ziua! Sunt economist si as vrea sa imi inffintez un SRL si sa facturez serviciile de contabilitate clientilor (contabilitate completa, declaratii, ... (vezi toată discuția)
Doua coduri magyari magyari Unei firme care va deschide un fast-food, ii ajunge codul 5610 - Restaurante ?, avand in vedere ca eu nu am gasit altceva mai apropiat acestui domeniu de ... (vezi toată discuția)
Contabil pfa elenailie elenailie Buna ziua,are dreptul un contabil care detine PFA sa semneze toete documentele fiscale inclusiv bilantul anual al unei firme, daca acest contabil nu este ... (vezi toată discuția)