avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate IrinaMisu

Activitate IrinaMisu

Mi-am reluat activitatea profesionala, dupa concediu de crestere copil, in 2015 inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului meu. De atunci, pana in Februarie 2016, cand copilul a implinit varsta de 2 ani, am beneficiat de stimulent de insertie.
Va rog sa ma sfatuiti, daca, conform noilor reglementari legale, sunt indreptatita sa solicit reluarea si prelungirea stimulentului de insertie pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului (Februarie 2017). Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Va multumesc pentru consiliere!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Va multumesc mult pentru raspuns.
Mai am o intrebare: am posibilitatea sa mi se supende stimulentul de insertie imediat dupa concediul de maternitate pentru copil 2 si sa intru direct in CCC2 cu respectarea art 8 (1) din OUG111/2010? Ar insemna ca acest lucru sa se intample cu 3 luni inainte ca stimulentul sa inceteze de drept adica inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului 1.
In caz contrar, ar insemna sa incasez doar 500 lei/luna (valoarea stimulentului) pentru cele 3 luni in discutie, ceea ce nu mi se pare deloc normal. Dupa parerea mea asta se poate face prin aplicarea art. 17(3) din OUG111/2010. E corect?

Va multumesc,
Mihaela Chauciuc

Buna seara,
Beneficiez pana la data de 15.08.14 de stimulent de insertie pentru intoarcerea la locul de munca dupa nasterea primului copil. Urmeaza sa nasc al 2-lea copil la finele lunii februarie 2014. In acest caz, intrarea in concediu crestere copil anuleaza de la sine stimulentul de insertie sau pot sa optez pentru indemnizatie crestere copil abia dupa 15.08 (cand se finalizeaza perioada de stimulent de insertie)?
Am inteles corect art 8 din HG52/2011, conform careia in cazul in care valoarea indemnizatiei de crestere copil pentru copilul din urma e mai mica decat cea pentru primul se ia in considerare valoarea mai mare, in conditiile in care nasterea celui din urma copil are loc in perioada in care beneficiez de stimulent de insertie?
Multumesc!