avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate Yonut19

Activitate Yonut19

Răspuns la discuția atestat fiscal
Inteleg ca o pot inregistra fara acest atestat fiscal?
pt ca pe site pt Rosiori de Vede unde o voi inmatricula,este trecut :
Inscriere mijloc de transport
a)persoane fizice
- copie act vinzare-cumparare sau factura fiscala
- copie carte de identitate a vehiculului
- fisa de inmatriculare in original
- copie BI sau CI
- certificat de atestare fiscala vanzator,
Discuție atestat fiscal
Buna seara
As dori sa stiu ,legat de achizitionarea unei masini SH provenita din Italia daca necesita si atestat fiscal de la vanzatorul de la care sa achizitionat masina .
Precizez ca masina nu a fost inmatriculata in RO pe numele persoanei de la care am achizitionat-o ,au fost eliberate doar primul rand de numere provizorii pe numele acelei persoane ,si urmeaza sa fac din nou actele pentru inca 30 zile pt circulatie provizorie
Am inteles ca atestatul fiscal ar fi necesar la declararea autoturismului la directia de taxe si impozite din localitate .
Mai exact ,dilema ar fi masina nefiind inmatriculata in RO daca imi trebuie atestat fiscal de la cumparator sau o pot inregistra la taxe si impozite de la mine din localitate fara acest act.
Răspuns la discuția Viza Flotant
Taxa extrajudiciar de timbru se achita la Trezoreria sectorului in
raza caruia urmeaza sa va stabiliti resedinta sau achizitionati timbre
fiscale in valoare de 5 lei de la orice oficiu postal.
raspuns primit pe mail de la Serviciul Relatii Publice
Răspuns la discuția Viza Flotant
am luat numarul am gasit pe site la adm sector 1 ,o sa sun luni si revin cu un post unde se plateste poate ajuta si alte persoane informatia
Discuție Viza Flotant
(1) Pentru înscrierea mentiunii de stabilire a resedintei în actul de identitate, persoana interesata se adreseaza Serviciului Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor pe raza caruia locuieste temporar, completând în acest sens Cererea pentru înscrierea în actul de identitate a mentiunii privind stabilirea resedintei, la care anexeaza urmatoarele documente:
- actul de identitate în care urmeaza a se înscrie mentiunea de stabilire a resedintei ;
- documentul cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie ;
- documentul cu care se face dovada achitarii a taxei extrajudiciare de timbru (5 ron);
(2) În situatia în care solicitantul nu detine un act privind titlul locativ, încheiat în conditiile de valabilitate prevazute de legislatia româna în vigoare, gazduitorul sau dupa caz, reprezentantul sau legal îsi va exprima consintamântul privind stabilirea resedintei, în prezenta personalului.
(3) În situatia în care gazduitorul nu se poate prezenta la Serviciul Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor, declaratia de primire în spatiu poate fi consemnata la notar public ori în fata politistului de ordine publica din cadrul unitatii de politie pe a carei raza teritoriala este situat imobilul.

asta am gasit pe site ,as dori sa stiu ,taxa aceea de timbru o pot plati cand merg cu proprietarul imobilului la Serviciul Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor pt viza ?sau se plateste in alta parte? sa stiu exact cum procedez
cand merg cu proprietarul sa lasam actele pt viza sa nu stea dansul dupa mine
Răspuns la discuția Cazier
inteleg din textul atasat ca si fara viza de flotant pot lua cazierul din Bucuresti
iti multumesc pt raspuns
si sa ai o zi cat mai frumoasa
Discuție Cazier
Doresc sa incep cursurile unei scoli de soferi in bucuresti,nu sunt din bucuresti insa cu o viza de flotant am inteles ca pot face in Bucuresti
Actele ar fi :
Viza de resedinta se aplica persoanelor care, din diferite motive, locuiesc in alta parte decat acolo unde au domiciliul stabil (muncitori sezonieri, elevi, sudenti, persoane care locuiesc in gazda etc.);
Pentru aceasta, trebuie prezentate urmatoarele documente:

1. Actul de identitate al celui care solicita viza de resedinta;
2. Actul de identitate al titularului spatiului de locuit,
3. Actul cu care persoana fizica face dovada ca este titulara a spatiului de locuit (in original si xerocopie) in cazul in care spatiul de locuit nu apartine solicitantului, prezenta proprietarului este obligatorie, pentru a completa, pe cerere, rubrica "Consimtamantul titularului spatiului de locuit"
le-am aflat de aici de pe site
Daca fac viza de flotant ,cazierul il pot lua din Bucuresti sau trebuie sa il ridic de la mine din judet in continuare ?asta ar fi nelamurirea mea