avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate dina10

Activitate dina10

Mulțumesc pentru răspuns.
O zi bună!
Bună ziua,
Vă rog, îmi puteți spune, ce ordin al ministerului a apărut pentru introducerea microfoanelor, pe lângă sistemul de supraveghere video, în sălile de clasă, la examene. Nu-l găsesc deloc pe internet.
Vă mulțumesc.
Răspuns la discuția Colet pierdut
Multumesc frumos de raspuns.
Răspuns la discuția Colet pierdut
Din cate am inteles protectia consumatorului nu se ocupa de persoane juridice.
Discuție Colet pierdut
Buna ziua.
Am o problema cu un telefon trimis in garanție de o luna prin firmă de curierat. Am sunat să văd in ce stadiu se află cu reparațiile si mi s-a spus ca nu figuram cu nici un telefon la ei. Le-am trimis awb-ul scanat cu ştampila lor de primire si de o săptămâna mă tot amână ca nu găsesc nimic. Ce ar trebui să fac ? pentru că nu vreau sa renunț la un telefon de 500 lei.
Vă mulțumesc.
Buna ziua.
Am un fost angajat din 1975, care in carnetul de muncă pentru perioada care a lucrat la noi, la încetarea contractului nu apare nici o semnătură si nici ştampila. La Casa de pensii, pentru acea perioada refuză să-i ia în calcul vechimea.
Ce aș putea să fac eu ca angajator, pentru ca să justific vechimea ? Este suficient daca eliberam o adeverinta ? Ce ar trebui sa conțină ? sau poate aveți un model să-mi dați ?
Vă multumesc.
Răspuns la discuția Preaviz de 20 zile
Multumesc.
Am un angajat cu contract de munca individual incheiat in 2008, când perioada de preaviz in cazul demisiei era de 15 zile. Se poate incheia un act aditional prin care sa precizam modificarea perioadei in 20 de zile lucratoare ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Multumesc
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Am inteles, dar daca totusi angajatorul nu desface contractul de munca .... ce trebuie facut ?
Trebuie sa ajunga in instanta sau sa reclame la ITM ?
Cum trebuie facuta cererea de solicitare a demisiei ? Ce continut trebuie sa aiba ?