avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate GETT

Activitate GETT

doresc sa incep un proces pt. partaj pe datorii comune.
este necesar sa consult un mediator?
am divortat in lipsa sotului si am ramas cu datorii mari din timpul casniciei.
fostul meu sot nu este in tara si nu stiu unde este.
Dupa divort am ramas cu datorii mari la banci .
Am pierdut apartamentul ipotecat la banca (impreuna cu fostul meu sot), a fost scos la licitatie publica si nu s-a acoperit datoria.( mai bine spus am ramas in imposibilitate de a mai plati ratele lunar care erau in franci elvetieni).
Fostul meu sot a parasit domiciliul conjugal si nu mai stiu nimic de el.
Prima hotarare judecatoreasca din partea executorilor judecatoresti pentru poprirea pe salariu in procent de 1/3, a fost pt. locuinta pierduta, iar a doua poprire a fost pt. un autoturism cu care a plecat sotul meu si pt. care am fost debitoare la imrumutul facut la o firma de leasing auto.
Acum mi se opreste aproape 1/2 din salariu si ma descurc f. greu cu copiii mei in varsta de 9 ani si 16 ani, tinand cont de faptul ca sunt singura intretinatoare a familiei.
Nu mai am nici un alt venit in afara de salariu si alocatia copiilor.
Locuiesc impreuna cu parintii mei batrani si bolnavi intr-un apartament de 2 camere
Divortul s-a pronuntat in lipsa paratului acum 2 ani si 1/2, iar instanta a hotarat o pensie de 175 ron pentru fetita de 9 ani, dar nu am primit niciun ban.
As dori sa deschid un proces pt. partaj pe datorii comune, dar ma omoara taxa de timbru data fiind situatia ca este o valoare f. mare si trebuie sa platesc 3 %.
Daca venitul meu este aproximativ 1100 ron pt mine si familia mea + 80 ron alocatie (atat imi ramane dupa cele 2 popriri) ce sanse am sa platesc o taxa de timbru cat mai mica sau deloc daca este posibil?
se iau in considerare popririle?
Astept raspunsul dvs.
va multumesc.