avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate didi12

Activitate didi12

Răspuns la discuția Cerere dizolvare firma
Multumesc din nou Adisan.

Scuze ca am insistat dar... eram un pic nelinistit.

Sunt bucuros ca am intrat in acest site.

Stima,
Răspuns la discuția Cerere dizolvare firma
Multumesc adisan.

Maine ridic dovada de la registru si vineri voi depune si intampinarea.

Avand in vedere ca fac aceste lucruri la timp si corect, credeti ca exista vreo posibilitate ca Tribunalul sa accepte cererea de dizolvare?

V-ati mai lovit de acest fel de probleme?

Multumesc anticipat,
Multumesc frumos de raspuns.
Asa ma gandeam si eu deoarece nu vreau probleme cu fiscul.

Stima
Buna ziua,

Sapatamana trecuta am primit de la tribunal o comunicare scrisa prin care registrul comertului cere dizolvarea societatii pentru expirarea contractului de inchiriere sediu social din 2006 si imi cere sa fac intampinarea in 25 de zile.

Eu facusem cu sotia proprietarului (el decedase) un contract de comodat pe durata nelimitata dar pentru ca ea nu facuse actele de mostenire, nu l-am depus pe moment si dupa aceea din neglijenta am uitat pur si simplu sa o mai fac. Intre timp a decedat si ea.

M-am prezentat imediat (a doua zi de la primirea comunicarii de la tribunal) la registru cu contractul vechi dar pentru ca decedata nu avea act de proprietate (nu se facuse mostenirea) nu mi l-a primit si mi s-a spus sa fac un act nou cu mostenitorii actuali incepand cu data actuala (februarie 2014).
Am vorbit si cu juristii lor, am depus actele si maine ridic de la registru cererea admisa de prelungire sediu social.

Am inteles ca trebuie sa fac o intampinare la tribunal la care sa depun cererea de prelungire admisa de registru si lucrurile se vor opri aici deoarece chiar registrul, in solicitarea prin care cer dizolvarea precizeaza ca daca imi actualizez sediul atunci cererea lor ramane fara obiect.

Credeti ca Tribunalul imi va face probleme (avand in vedere si durata mare dintre cele doua contracte) ?

Trebuie sa ma duc la proces ( nu s-a stabilit inca data primei infatisari) ?

Juristii registrului mi-au spus ca nu dar vreau sa va intreb si pe dumneavostra...

Cu stima,
Buna ziua,

Intai de toate va felicit pentru infiintarea acestui site.
Este cu siguranta de real folos si un mare plus!
Am si eu o mica neclaritate.

Daca o firma intocmeste un plan de afaceri pentru o terta firma sau persoana care doreste sa-si deschida un business iar planul de afaceri se preda sub forma de document fara nici o alta activitate suplimentara (urmarirea aplicarii planurilor, sfaturi si indrumari de aplicare, asistenta in aplicare etc.) aceasta activitate se considera consultanta (cod vechi CAEN 7022) sau prestare servicii ?
Va pun aceasta intrebare deoarece am primit mai multe raspunsuri din diverse surse (nu neaparat de specialitate) iar definirea din CAEN 7022 nu-mi da un raspuns clar!

Va multumesc anticipat de ajutor!