avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Unknownartist

Activitate Unknownartist

Salutare tuturor!
Am facut un contract rcs pentru un serviciu de telefonie mobila cu smartphone inclus pentru o perioada de doi ani si vreau sa renunt pentru ca nu il folosesc (platesc de 4-5 luni si nu l-am folosit niciodata, nu stiam ca au semnal doar 3g si 4g)
Am sunat la ei si mi-au spus ca trebuie sa platesc toate luniile pana la expirarea contractului...
Am gasit un model de cere tip strict si la subiect unde se cere rezilierea contractului si nr de contract.
Am ceva sanse sa il reziliez prin simpla cere depusa la ghiseu? daca trebuie sa platesc vreo 2 luni in fata e ok,dar pana la sfarsitul contractului mi se pare absurd...
Multumesc anticipat!

Daca sa prespunem ca eu aveam motocicleta in vanzare iar posibilul cumparator pleaca in proba cu motocicleta, se intoarce , ii predau inapoi actele si banii pentru ca nu a cumparat-o, iar eu nu am retinut numele... Am tot cautat in articole si nu am gasit nimic concret in cazul asta, care sunt urmarile? in ideea ca ma aleg cu amenda dar nu permis suspendat. multumesc pentru raspunsuri!!
Salutare tuturor!
Filmul se deruleaza asa: radar masina mcv, un politist face semn, eu nu opresc, nu au venit in umrarie dupa mine.. (in ideea ca poate imi ia permisu am sters-o, foarte proasta decizie , stiu!)
Duminica seara ora 12 noaptea ma trezesc cu echipajul de politie care strigau pe la poarta( credeam ca vine instiintare in posta nici de cum sa vina ei la usa)
Mi-au cerut toate documentele permis talon asigurare etc(toate in regula) permisu l-au retinut si am primit o dovada, in PV nu stiu ce au scris pentru ca nu l-am semnat, pe dovada scrie: neoprirea la semnalul politistului rutier aflat in exercitiu. nici decum pentru viteza pentru ca nu poate vedea nr de inmatriculare pe radar, fiind motocicleta nr se afla doar in spate.

1) Nu se pune problema de amenda dar de permis am nevoie, ce ar trebuie sa scriu in contestatie?
2) trebuie sa apelez la un avocat respectic dat in instanta?
3) ce sanse de castig am?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Drepturi la masa succesorala
Imi puteti spune care sunt cotele de impartire?
Salutare!
Am citit in multe locuri si sunt nedumerit...
situatia sta asa: Tatal meu a decedat, iar mama mea vrea sa faca succesiunea, dar problema este ca tatal meu are o fata din prima casatorie, nu am vazuto niciodata nici eu nici mama mea.. parintii mei au realizat impreuna 2 imobile/locuinte , iar 1 imobil vrea sa il treaca in intregime pe numele meu iar celalalt pe ea.

intrebarile sunt:

1. Fata din prima casatorie(sora mea teoretic) poate avea vre-un drept major asupra bunurilor?
2. care este cea mai buna solutie pentru impartirea averii fara riscuri cu temei legal sau fara dubii de atacuri ulterioare?

Multumesc!
Răspuns la discuția Proces Asigurari
Salutare!
Imi cer scuze ca ma bag si eu inseama pe topicul tau, dar si eu sunt intr-o faza similara... am castigat procesul, prejudiciul a fost stabilit, acum asiguratorul are un termen de 30 de zile la care poate face recurs sau nu.. ce urmeaza? daca fac recurs ce urmari sunt? cat dureaza pana im primesc banii?


Stima!
Răspuns la discuția Complice furt in supermarket
Da, ai dreptate, dar eu cum mai intru in magazin? tinand cont ca mi-au facut poza.. e ca si cum as accepta acuzatiile, trebuie sa merg la politie sa mai dau o declaratie si nu stiu cat mai dureaza pana o sa fiu sunat.. :-/
Insa despre ce urmeaza nu accept nici macar un avertisment din partea plotiei!

Ce am invatat de aici?! Cand intri in magazin nu vorbesti cu nimeni si nu saluti pe nimeni k poti fi complice in caz de furt..
Răspuns la discuția Complice furt in supermarket
Daca deschid proces sau nu ramane de vazut in functie de indrumarile primite, ca in romania ni se cultiva de mici ideea in cap ca nu avem drepuri... eu as vrea sa cantaresc sansele mele de castig (nu vreau bani sau sa beneficiez de ceva anume) dar macar o sanctiune celor de la paza.
Nu vrea sa-l razbun pe prietenul meu sau sa ii aduc vre-un beneficiu! A gresit sa-i fie invatatura de minte!
Răspuns la discuția Complice furt in supermarket
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
cum adica nu conteaza ce au facut cei de la paza????ba chiar din contra,asta ma deranjeaza cel mai mult, insultarea/abuzarea sau retinerea intr-o camera si fortat sa imi inchid telefonul mobil,mai bine de o ora ca asa au decis ei iti pare ceva normal? in masura in care eu nu am avut nimic asupra mea si nu am fost vazut ca am sustras vre-un produs, imi pot exprima parerea.. AI GRESIT PLATESTI!
Răspuns la discuția Complice furt in supermarket
Unul a declarat ca nu a vazut nimic iar celalat care a fost prins si-a recunoscut vina, nu se pune problema sa ma bage pe mine cei doi, dar faptul k am fost oarecum fortat si amenintat cu bataie de catre agentii de paza si obligat sa-mi inchid telefonul mobil, consider k mi sa incalcat anumite drepturi civile.. stiind k nu am nici o legatura cu ei si k nu am furat nimic. acum urmeaza sa dau o declaratie dinou la politie.. credeti ca ar trebui sa precizez si in declaratie comportamentul inacceptabil al agentilor de paza?? ajuta cu ceva pe viitor in caz de actiune in judecata?(in sensul ca eu sa am mai multe temeie legale de aparare decat firma)
ca fapt divers ce pedeapsa sau ce va patii cel care a fost prins?
Multumesc de raspunsuri!
Numai bine.