avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Activitate podape

Activitate podape

Răspuns la discuția Intrare in legalitare
Buna ziua,

Cadastru si intabularea au fost facute la momentul vanzarii, dar au fost facute pe vechile planuri. Pentru a le reface cu situatia existenta o sa fie nevoie de multe autorizatii si accepturi din partea vecinilor, costurile fiind substantiale. (Autorizatie de demolare, autorizatie de constructie, studiul geo...etc)
Buna ziua,

Am cumparat un imobil (casa+ teren aferent) in anul 2014. Vizionarea imobilului inainte de cumparare si intocmirea actelor de vanzare- cumparare s- au facut prin mandatar deoarece eu nu am fost in tara.
La revenirea mea in tara, am fost sa scot planul casei si planul zonei fiindu- mi necesare pentru incheierea contractelor pentru apa, gaze.....
La primirea planurilor am constatat ca nu corespundeau cu realitatea din teren (au fost aduse modificari asupra imobilului), in planul casei figura C1- casa de locuit si C2- anexa, iar fizic este o casa cu forma usor diferita, fara anexa dar avand aceeasi suprafata construita.
Un vecin a facut plangere catre primarie, reprezentantul primariei a venit si a constatat modificarea si mi- a inmanat un process verbal contraventional in valoare de 1000 RON si intrare in legalitate in decurs de un an.
Am intrebat vecinii despre modificarile aduse casei si ei mi- au confirmat ca acestea au fost aduse in anul 2010 (casa fiind ridicata din temelii in acest an).
Intrebarea este: care ar fi solutia intrarii in legalitate avand in vedere cele mentionate mai sus si care este vina fostului proprietar?
Răspuns la discuția Izolare exterioara perete comun
Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt si profesionist!
Buna ziua!

Locuiesc la casa, peretele dinspre sud al casei este orientat catre gradina vecinului (este si limita proprietatii mele). la o distanta de cca. 20 cm. el si a ridicat un gard de sarma de a lungul peretelui meu, gard care delimiteaza proprietatea sa. Casa mea este izolata exterior exceptie facand acest perete.
Am discutat cu proprietarul gradinii cu privire la posibilitatea izolarii acestui perete, el nefiind de acord sa- mi permita accesul pentru luicrari (alta posibilitate de a efectua lucrarea nu exista deoarece eu nu am cale de acces exterioara la acel perete), motivand deranjul, mizeria care se face, etc...
Intrebari:
1. Exista vreo posibilitate legala de a avea acces la acel perete pentru efectuarea lucrarii fara acordul vecinului?
2. Exista obligativitatea ca el sa- mi acorde accesul la proprietatea mea pentru a efectua acesasta lucrare?

Multumesc frumos!
Buna ziua,

Va rog, daca ma puteti ajuta cu un raspuns pentru urmatoarea situatie:
Sunt in curs de a achizitiona o casa cu suprafata totala a terenului de 198mp in acte si 189mp masurati.
Ce reprezinta aceste doua suprafete, pe care o cumpar efectiv si de unde provine aceasta diferenta?
Ce trebuie facut in situatia data?

Multumiri!
Răspuns la discuția Act notarial
Multumesc frumos, Joha
Discuție Act notarial
Buna ziua,

Va rog daca ma puteti ajuta cu: exista obligativitatea notarului de a scoate cartea funciara a unui imobil la incheierea unui PRECONTRACT de vanzare- cumparare a unui imobil?