avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Izolare exterioara perete comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Izolare exterioara perete comun

Buna ziua!

Locuiesc la casa, peretele dinspre sud al casei este orientat catre gradina vecinului (este si limita proprietatii mele). la o distanta de cca. 20 cm. el si a ridicat un gard de sarma de a lungul peretelui meu, gard care delimiteaza proprietatea sa. Casa mea este izolata exterior exceptie facand acest perete.
Am discutat cu proprietarul gradinii cu privire la posibilitatea izolarii acestui perete, el nefiind de acord sa- mi permita accesul pentru luicrari (alta posibilitate de a efectua lucrarea nu exista deoarece eu nu am cale de acces exterioara la acel perete), motivand deranjul, mizeria care se face, etc...
Intrebari:
1. Exista vreo posibilitate legala de a avea acces la acel perete pentru efectuarea lucrarii fara acordul vecinului?
2. Exista obligativitatea ca el sa- mi acorde accesul la proprietatea mea pentru a efectua acesasta lucrare?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: podape , utilizator 08:33, 13 Februarie 2016
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. DA. Actionati-l in justitie cu o cerere pentru öbligatia de a face"
2. DA. Cf. prev. Noului Cod Civil:
CAPITOLUL III - Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată
SECŢIUNEA 1 - Limite legale
Art. 622 - Dreptul de trecere pentru efectuarea unor lucrări
(1) De asemenea, proprietarul este obligat să permită folosirea fondului său pentru efectuarea unor lucrări necesare fondului învecinat, precum şi accesul vecinului pe terenul său pentru tăierea crengilor şi culegerea fructelor, în schimbul unei despăgubiri, dacă este cazul.
(2) Dispoziţiile art. 621 alin. (2) sunt aplicabile.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Februarie 2016
legalmgm, utilizator
Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt si profesionist!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De ceva timp am cumparat o casa intr-un oras de provincie.deschiderea ... tudor_11 tudor_11 de ceva timp am cumparat o casa intr-un oras de provincie.deschiderea la strada e destul de mica,cam asa fiind majoritatea proprietatilor pe-aici pe strada. ... (vezi toată discuția)
Găsesc rezolvare? acordul vecinilor pentru izolarea termică LauraTinuta LauraTinuta Bună ziua! Am o problema și nu știu Cum sa îi găsesc rezolvarea. Locuinta mea formata din 3 camere și un hol (locuiesc la casă ) are spastele casei ... (vezi toată discuția)