Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Izolare exterioara perete comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Izolare exterioara perete comun

Buna ziua!

Locuiesc la casa, peretele dinspre sud al casei este orientat catre gradina vecinului (este si limita proprietatii mele). la o distanta de cca. 20 cm. el si a ridicat un gard de sarma de a lungul peretelui meu, gard care delimiteaza proprietatea sa. Casa mea este izolata exterior exceptie facand acest perete.
Am discutat cu proprietarul gradinii cu privire la posibilitatea izolarii acestui perete, el nefiind de acord sa- mi permita accesul pentru luicrari (alta posibilitate de a efectua lucrarea nu exista deoarece eu nu am cale de acces exterioara la acel perete), motivand deranjul, mizeria care se face, etc...
Intrebari:
1. Exista vreo posibilitate legala de a avea acces la acel perete pentru efectuarea lucrarii fara acordul vecinului?
2. Exista obligativitatea ca el sa- mi acorde accesul la proprietatea mea pentru a efectua acesasta lucrare?

Multumesc frumos!
1. DA. Actionati-l in justitie cu o cerere pentru öbligatia de a face"
2. DA. Cf. prev. Noului Cod Civil:
CAPITOLUL III - Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată
SECŢIUNEA 1 - Limite legale
Art. 622 - Dreptul de trecere pentru efectuarea unor lucrări
(1) De asemenea, proprietarul este obligat să permită folosirea fondului său pentru efectuarea unor lucrări necesare fondului învecinat, precum şi accesul vecinului pe terenul său pentru tăierea crengilor şi culegerea fructelor, în schimbul unei despăgubiri, dacă este cazul.
(2) Dispoziţiile art. 621 alin. (2) sunt aplicabile.
legalmgm, utilizator
Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt si profesionist!