avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate raveanu

Activitate raveanu

Am platit anticipat , 3 rate la un credit de nevoi personale la banca BCR, si mi s-a retinut un comision de 1% din suma depusa.
As dori sa stiu daca este legal din partea bancii sa mai opreasca acest comision, si daca este valabil acest lucru ptr. toate bancile.
Pai, daca vreau sa-l lichidez , imi va opri un comision f. mare la intreaga suma si nu stiu daca legea mai permite acest lucru , sa se mai opreasca aceste comisioane ?

Discuție turism
Buna ziua,
Va rog frumos, as vrea sa stiu care este traseul cel mai scurt si convenabil din punct al starii drumului cu masina pe ruta Constanta - Piatra Neamt- Vatra Dornei-Lacul Rosu ?
Multumesc frumos !
Discuție taxa succesiune
Buna ziua,
As vrea sa fac succesiunea pentru 0 suprafata de teren extravilan.
Pamantul este pe numele bunicului din partea mamei care este decedat.
Parintii mei sunt si ei decedati.
Eu sunt singurul mostenitor.

Va rog sa mi spuneti daca la notar , trebuie sa platesc o dubla taxa de succesiue( si dupa bunic si apoi dupa mama) ?
Multumesc frumos !
Discuție Subventie APIA
Va rog frumos, cat este subventia pe un 1 ha teren agricol cultivat( la APIA)?
Multumesc mult?
Discuție Taxa succesiune
Buna ziua,
Va rog frumos, cat ma costa taxa de succesiune la notar, pentru 2 ha teren agricol extravilan(jud MH) ?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Detasare sau transfer ?
Multumesc frumos, pentru raspuns!
Sunt profesor la un liceu tehnologic, mediul rural, Mehedinti.
As dori sa ma transfer in Bucuresti.
Cum este indicat sa cer ; transfer sau detasare ?
Care este deosebirea dintre ele?
Si diferenta dintre transfer si pretransfer?
Discuție Darea in plata
Buna seara,
Am facut un credit ipotecar cu BCR pentru cumpararea unui apartament.
In contract era mentionat ca in caz de nu voi mai putea plati ratele imi va fi luat ap. si va trebui sa restitui si diferenta de bani daca valoarea imobilului va scadea in timp.
Am semnat acel contract fiind nevoita sa-i dau banii propietarului apartamentului .

Va rog smi spuneti daca in acest caz se mai poate aplica legea darii in plata daca eu am semnat aceea conditie a bancii?
Multumesc frumos!
Buna ziua,

As vrea sa cumpar un apartament intr-un bloc nou cu finalizare in decembrie 2016.
Ei imi cer 5% din pret pentru rezervare si 2000 eur ptr.Antecontract.

Precizez ca pretul apartamentului este 50.000 eur, si dorim sa achitam restul sumei prin credit imobiliar.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca mai sunt si alte cheltuieli in afara de avansul la semnarea creditului?
De asemeni pot fi credibili cu finalizarea blocului, si sa pierdem banii ?
e
Va rog sa-mi mai spuneti ce trebuie mentionat in antecontract pentru a fi eu acoperita ?
Antecontractul trebuie inscris in cartea funciara ?(am citit pe internet)
Multumesc frumos!
Care este cea mai convenabila foma de creditare din cele doua : Prima casa si credit imobiliar, din punct de vedere al ratelor lunare, excluzand avansul care stiu ca este mai mare la creditul imobiliar ?