avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate ramiha

Activitate ramiha

Răspuns la discuția Infractiune informatica?
Cred ca va referiti la articolul:

Art. 42. - (1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.

Personal mi se pare putin ciudat, dar ce e lege nu-i tocmeala.

De ce zic ciudat? Pentru ca acele date, desi nu sunt afisate in mod explicit, sunt atat de usor de obtinut de o persoana cu cunostinte de programare medii spre minime incat sunt ca si publice. Este ca si cum ai pune un produs in vitrina magazinului, si ai declara ca nimeni nu are voie sa priveasca intr-acolo.

Este de vina cel care priveste, sau cel care nu ascunde ceea ce nu trebuie sa fie vazut?
Buna seara, va multumesc pentru raspuns.

Totusi, ce fel de contract se incheie? Un contract de vanzare-cumparare?

Datele pe care le detinem despre companii sunt aproximativ cele de la ONRC - cui, j, adresa, telefon, email de office, ceva date financiare.

Avem si date despre persoane - nume, prenume, functie, telefon de serviciu. Nu avem un acord din partea acestor persoane de a le fi dezvaluite datele catre terti. Datele despre aceste persoane pot fi vandute? In ce cadru legal?

Multumesc.

PS: obiectul de activitate al firmei este Activitati ale portalurilor web.
Buna ziua,

Pot fi incadrate ca infractiune informatica urmatoarele actiuni?

1. Scanarea automata a continutului public a unui site si stocarea informatiilor relevante intr-o baza de date

2. Injectii SQL - folosite pt extragerea de informatii dintr-o baza de date prost securizata, prin web.

Aceste metode nu presupun intrarea frauduloasa in sisteme informatice, spargere de servere sau alte sisteme securizate. Sunt banale programe care preiau informatiile publice de pe site-uri - adica acelea care pot fi vizualizate in browser de orice vizitator, sau care extrag date folosind anumite brese de securitate absolut copilaresti.

Multumesc.
Buna ziua,

Sub ce forma pot fi vandute informatii? Este vorba despre baza de date a unui site din domeniul medical pe care il detin. Informatiile care mi-au fost solicitate sunt date despre clinicile medicale inscrise in sistem (nume, cui, adresa, localitate, telefon, specialitati medicale si persoane de contact - nume, prenume si functie).

Este prima data cand primesc astfel de solicitare, dar stiu ca se practica. Este legal sa vand aceste date? Ce tip de contract se incheie? Este ok un contract comun de vanzare - cumparare? Aveti cumva un model de contract?

Imi puteti indica si o lege care reglementeaza vanzarea de date?

Va multumesc!
Buna ziua,

Cum se pot distribui zilele de prenatal / postnatal pentru mamele cu handicap?

Legea spune ca:

Persoanele cu handicap asigurate beneficiaza, la cerere, de concediu pentru sarcina, incepand cu luna a 6-a de sarcina


cele 42 de zile de concediu postnatal sunt obligatorii.


La un calcul simplu, pentru prenatal raman 126-42=84 de zile.

84 / 30 zile = 2.8 - mai putin de 3 luni de concediu prenatal. Asta inseamna ca din luna a 7-a isi pot lua mamele concediu prenatal.

Mamele cu handicap au dreptul la mai multe zile de concediu de maternitate? Sau cum se poate ajunge in situatia ca o mama sa intre in prenatal in luna a 6-a?

Multumesc!
Buna ziua,

Sunt angajata la o firma, dar in paralel cu jobul de baza mai am venituri si din alte surse: un contract de munca la alta firma cu 2 ore/zi, si venituri ocazionale ca PFA.

Daca la firma de baza sunt in concediu de risc maternal, sunt obligata sa-mi opresc si celelalte activitati, sau pot obtine in continuare veniturile suplimentare pe perioada concediului de risc maternal?

Aceeasi intrebare si pentru concediul de maternitate. As vrea ca la jobul de baza sa intru in prenatal mai devreme decat la cel la care lucrez 2 ore pe zi. Este posibil?

Multumesc!
Va multumesc pentru raspunsuri.

Deci in cazul in care copilul e nascut pe 25 aprilie 2012, iar tatal nu va intra in CCC, asta inseamna ca eu, pentru a beneficia de stimulentul de 500 lei pana la 2 ani, trebuie sa ma intorc la serviciu pe 24 aprilie? Corect?

Daca ma intorc pe 25 sau mai tarziu, pierd stimulentul?
Multumesc, dar de unde reiese ca trebuie sa ma intorc la serviciu inainte de implinirea varstei de 11 luni in cazul in care tatal nu intra in concediul obligatoriu de 1 luna?
Multumesc pentru raspunsuri, dar imi puteti da si mie o referire legislativa pe baza careia ati formulat raspunsul nr 2?

Daca ma intorc la serviciu in ziua urmatoare celei in care copilul implineste 11 luni, de ce sa nu primesc stimulentul de insertie?

Eu nu am gasit nici o referire in lege la vreo conditionare a stimulentului de insertie de CCC obligatoriu al tatalui.

Va rog mult luminati-ma. Mai am 2 sapt pana copilul implineste 11 luni.
Va multumesc pentru rapsuns, dar ma poate ajuta cineva cu un citat punnctual? Nu prea inteleg textele de lege...