avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate nietniet

Activitate nietniet

Mi-a facut cineva cadou o masa in piata, destul de buna. As dori sa pot vinde flori si fructe. Florile si fructele (zmeura, afine, mure) sunt de provenienta proprie. Ce acte imi trebuie pe langa autorizatia de functionare? Imi trebuie chitantier? imi pot tine eu contabilitatea ? ce norma de impozit trebuie sa plateesc? am vorbit la finanta (insa nu prea aveau timp) si mi-au zs ca trebuie sa platesc cam 500 lei / luna (din care 250 lei cred ca e santatea). De ce asa de mult? Cred ca mi-au calculat ca trebuie sa castig 170 000 lei / an... poi daca vreau sa castig doar 5000 lei, ce nu e bine? nu mai inteleg nimic...
Am fost injurat si calomnia pe politisti.ro, dandu-mi-se in vileag si identitatea reala. Le-am cerut de mai bine de 1 an sa stearga respectivul topic in care niste domni politisti, fara pic de jena, ma faceau in chip si fel, insa nu vor sa asculte. Am trimis e-mail la admin le ignore,etc. Am incercat sa-i contactez si pe respectivii politisti, imi inchid telefonul in nas sau imi ignora cererea prin e-mail.

Preciz ca nu pot cita cuvintele jignitre care mi s-au adresat de catre respectivii, dar si un boschetar de pe strada vorbeste mai frumos.

Ce pot sa fac sa scot calomniile de acolo?
In cazul in care politistul a dispus trimiterea in judecata a faptuitorului, in cate % cazuri se mai poate schimba decizia la procuror? Vreau sa zic ca invinuitul nu are alte probe... deci cam in % se intampla "miracole" ?
In cazul in care cineva face o plangere contra ordonantei de netrimitere in judecata, am inteles ca dupa noul cod penal, se judeca in camera de consiliul fara prezenta partilor sau a procurorului.

1. In acest caz, partea adversa, daca pierd, imi mai poate cere bani de avocat? Cum cereau pana acuma si aveai o sansa f. mare sa pierzi pe vechiul 278^1 cu dreptatea in mana...

2. Daca insist pot sa ma duc personal sa vb. cu judecatorul, sa-l vad macar la fata? sa-mi exprim punctul de vedere?

Am inteles ca deja (dupa noul cod penal) UP are caracter public iar procurorii nu se vor putea ascunde dupa "Urmarirea penala nu are caracter public... in prezent se desfasoare cercetari " ... cand le vei cere detalii despre caz. Corect?