avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate suspectul

Activitate suspectul

Răspuns la discuția Constructie fara autorizatie 2
da, structura metalica este pe proprietatea mea.
Nu stiu cum poate sa fie definita prin lege aceasta structura deoarece fiind un simplu schelet metalic mobil poate sa fie orice piesa, nu neaparat o constructie. In baza legii si un dulap de lemn construit in curte cu intentia de a il folosi ca mobilier (in casa sau afara) poate sa fie considerat o constructie si necesita autorizatie?
Din necesitatea de a imi elibera garajul am cumparat niste profile metalice subtiri si am construit un schelet metalic cu gandul sa il imbrac in nylon (un profil de 20-25kg in total fara fundatie sau vreo ancorare). In timp ce construiam, un vecin prietenos, vizibil deranjat de zgomotul produs de aparatul de taiat, a inceput sa ma intrebe de autorizatia de constructie si sa ma ameninte cu reclamatii.
In cazul in care primesc o reclamatie am vreo solutie sa scap fara amenda si eventual fara sa fiu obligat sa distrug profilul respectiv ?
Detin un autoturism pe care il tin parcat in fata casei parintilor mei. Deoarece nu prea am avut nevoie de el si nevrand sa il echipez pentru iarna, l-am lasat in fata casei toata iarna. Cum a venit caldura m-am apucat sa lucrez sa ii rezolv o mica problema. In fix 2 zile dupa ce am dat bara fata jos si radiatorul, am gasit o somatie de la primarie sa imi mut autoturismul de pe domeniul public in maxim 10 zile in baza legii 421 fiind considerat fara stapan / abandonat. Am aflat de la vecini ca au fost facute poze cu bara fata si radiatorul lipsa.
Din lege reiese ca un autoturism este abandonat daca nu a fost miscat timp de 1 an dar eu am avut si inspectia ITP si asigurarea si rovigneta facuta mai recent de 1an iar impozitul este platit la zi.
Ce pot sa fac in situatia respectiva ?
Daca as gasi un loc unde sa il tin pentru o perioada, peste o luna / doua daca il parchez iar in fata casei pot sa ma trezesc iar cu respectivii deoarece apare la ei ca fiind abandonat ?