avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate Darr

Activitate Darr

Răspuns la discuția Venituri independente pentru CCC
Hristos a inviat!
Doresc sa va informez pe aceasta cale ca dupa 30 de zile de la data depunerii contestatiei privind decizia de acordare a Indemnizatiei de crestere a copililui catre AJPIS Brasov si ANPS, am primit o noua decizie de acordare a Indemnizatiei, in noua indemnizatie recalculata fiind incluse si veniturile realizate in urma conventie de prestari servicii.
Va multumesc pentru sfaturi si consiliere.
Va doresc o zi buna!
Răspuns la discuția Venituri independente pentru CCC
Aceste tichete despre care vorbesc sunt tichete cadou. Sunt sub incidenta aceleasi legi, nu?
Răspuns la discuția Venituri independente pentru CCC
Pe doamna Director Executiv de la IJPS Brasov a zis ca nu o intereseaza acel ordin si ca dansa trebuie sa primeasca o hartie oficiala de la Administratia Finantelor Publice in care sa fie specificata natura acestor venituri, adica sa scrie ca sunt venituri din activitati independente sau ca se supun impozitarii conform atr. 46 din Codul Fiscal. Asa cum am zis mai sus, adeverinta de la ANAF in care apareau veniturile obtinute din Convetii civile nu este luata in considerare de catre AJPIS Brasov pe motiv ca nu se stie exact pe ce articol sa le incadreze.
Stiti daca tichetele cadou primite din partea unui colaborator (societate comerciala) pot fi luate in calcul la stabilirea Indemnizatiei de crestere a copilului?? (conform art. 55 din legea 571/2003)
Multumesc.
Răspuns la discuția Venituri independente pentru CCC
Multumesc pentru raspuns.
Am luat legatura cu AJPIS Brasov, dar inca nu am am ajuns la un punct comun.
Am inaintat o sesizare si catre ANPIS si astept raspunsul lor cat mai curand.
Revin cu noutati.
Buna ziua !
Am depus dosarul pentru indemnizatie si nu imi sunt luate in calcul toate veniturile. Este vorba despre veniturile obtinute in baza unei conventii civile de prestari servicii. Veniturile au fost supuse impozitarii , avand o frecventa neregulata.
Se solicita o adeverinta de la Administratia Finantelor Publice pt realizarea veniturilor din activitati independente. Detin o adeverinta de la Agentia Nationala de Administrare Fiscala pt anul 2012 in care aceste venituri sunt sub denumirea de "Contracte/Conventii civile".Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala Brasov nu recunoaste aceste venituri deoarece nu apar in adeverinta sub denumirea de " activitati independente". Aceste venituri pot fi incadrate in categoria "activitati independente" ?
Va multumesc !