avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Activitate costin_bicau

Activitate costin_bicau

Răspuns la discuția Depunere intampinare apel
Va multumesc mult! Numai bine!
Răspuns la discuția Depunere intampinare apel
Am spus ca nu solicit probe noi.... Intrebarea este daca, in situatia nedepunerii intampinarii, mai pot invoca exceptia lipsei de obiect, exceptie datorita careia am castigat la Tribunal
Răspuns la discuția Depunere intampinare apel
ECŢIUNEA a 3-a
Întâmpinarea

Art. 208

Sancţiunea nedepunerii întâmpinării

(1) Întâmpinarea este obligatorie, în afară de cazurile în care legea prevede în mod expres altfel.

(2) Nedepunerea întâmpinării în termenul prevăzut de lege atrage decăderea pârâtului din dreptul de a mai propune probe şi de a invoca excepţii, în afara celor de ordine publică, dacă legea nu prevede altfel.

Sper sa mai pot formula exceptii!!
Răspuns la discuția Depunere intampinare apel
Nu solicit probe noi. Nu stiu daca exceptia lipsei de obiect, exceptie cu care am castigat la tribunal mai trebuie invocata, prin intampinare, la Curtea de Apel. (avand in vedere cam Contractul de Munca a incetat in timpul procesului prin demisie a incetat).
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:
Am castigat la Tribunal(litigii de munca), in calitate de reclamat. Institutia unde am lucrat a solicitat nulitatea contractului de munca.

In timpul procesului mi-am dat demisia. Am invocat lipsa de obiect si am castigat.

Institutia a facut apel. Dosarul de afla la Curtea de Apel.

Problema este urmatoarea:
- mi-au fost comunicate motivele de apel la domiciliu unde nu se mai afla nimeni(eu domiciliez in strainatate de doi ani iar dupa declararea apelului s-a mutat si familia);
- nu am am stiut de aceasta;
- intre timp am facut comunicat la instanta(atat la tribunal, curte de apel si reclamant) domiciliul ales(la un cabinet de avocat) pentru comunicare apel, motive de recurs etc. Am facut si dovada stabilirii familiei in strainatate.
Astazi am vazut pe site-ul Curtii de Apel ca in ziua in care am transmis solicitarea cu domiciliul ales s-a stabilit primul termen de judecata pe data de 01.10.2014.

Intrebari:
- mai pot depune intampinare?
- ce se intampla daca nu se mai poate? care este parcursul procesului?
- exceptiile invocate la fond (pe care am castigat) trebuiau invocate si in intaminarea de la Curte ?


Va multumesc!

-




Discuție Apel sau recurs
Buna ziua,
Am castigat la Tribunal iar conform Hotararii sentinta poate fi atacata
,, Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare, ce se depune la Tribunal'' .
Intrebarile sunt:
- de ce apel si nu recurs?
Ce urmeaza dupa apel(ce se poate intampla)?

Apel vs Recurs ?!

Va multumesc!
Cum se va derula sedinta de informare privind avantajele medierii?
O sa trebuiasca sa ajungem la un acord in cadrul acestei sedinte pentru a incepe procedura propriuzisa de mediere? Se va materializa(realiza) cu un document?
Unde anume sa invoc lipsa de interes si/sau ramanerea fara obiec? La mediator?

Sunt la cea de-a doua invitatie adresata de dl mediator(nu am putut ajunge din motive personale la primul termen).
Ce se intampla daca:
/u]- accept invitatia-ma prezint(eu sau un imputernicit). Se va intocmi un proces verbal in care se va consemna ca s-a tinut sedinta de informare cu ambele parti ... ?
CE SE INTAMPLA CU ACTIUNEA... CONTINUA....SE SUSPENDA....?!
--refuz invitatia?
. Se va intocmi un proces verbal in care se va consemna ca doar o parte a fost informata si refuzul meu?


Interventie moderator: daca doriti sa completati mesajul postat va rog folositi butonul editare, in cursul celor 30 de minute alocate. Multumesc pentru intelegere
Stimata doamna/domnisoara Luana Istea,
Va comunic ca nu sunt deloc in eroare. Repet asteptam un punct de vedere ...profesionist. Fara partinire deontologica.
Ex. Am 10 capete de cerere care fac obiectul aceleiasi cereri de chemare in judecata. Pot/am sa fiu chemat de 9/10 ori la sedinta de informare privind avantajele medierii pentru ca reclamanta nu are chef/ nu vrea/ nu are profesionisti.
Asta avand in vedere faptul ca este evident ca procedura de mediere care incepe cu informarea privind avantajele medierii nu are finalitate(contract incetat, cereri in vederea demararii depuse dupa incetarea contractului, repunere in situaatie anterioara ce contravine codului muncii, etc).
Pai este normal sa facem proceduri dupa proceduri pentru ca unii platiti sa-si faca treaba nu si-o fac(initial au uitat sa faca procedura si pe cel de-al doilea capat de cerere)?
Eu am lucrat acolo 3 luni. Acum sunt in strainatate(de nevoie). Sa stau la cheremul lor asta nu cred ca este normal. Procedurile sunt facute sa fie respectate de toata lumea cred. Normal ca ei nici nu vor mediere(o faceau in cele 3 luni cat am lucrat acolo si contractul producea efecte). Le convine ca eu nu pot ajunge. Vor doar procesul verbal si atat. Sau ...ma rog a treia, a 4 , a 5-a samd invitatie.
Este de asemenea normal ca dvs mediatorii sa vedeti lucrurile asa... Asteptam un punct de vedere ...echidistant la obiect. :(

Cu invocarea lipsei de procedura pentru doilea capat de cerere solicitam neacceptarea acestuia(invocam o exceptie)