avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate doryen

Activitate doryen

detin o firma mica- pfa- in domeniul IT,aflata in inactivitate de 4 ani-datorita faptului ca sunt plecat in strainatate-,cu contract de munca ferm.
intors acasa am primit o somatie de declarare a veniturilor pe numele firmei,fara nici-o lamurire in ceea ce priveste ce trebuie sa declar-tipuri de formulare,documentatie,etc.
ce este de facut?sau sa o desfiintez si sa nu ma mai gandesc la cea fost?
multumesc sunt edificat!
Din pacate apartamentul este al sotului inainte de casatorie,iar pentru actiunea de divort am primt o informatie ca se poate face si in fata unui notar dupa completarea cererii de divort si epuizarea termenelor de"impacare"
iata pe scurt cazul:
Dupa patru ani de casatorie legala,sotia este fortata sa plece din domiciliul conjugal de carte sot, care pe motiv de incompatibilitate,o paraseste cu cei doi copii,-unul in varsta de 3 ani,celalalt nou- nascut de 3 luni.
Mentionam ca sotul este titularul apartamentului,sotia nu este trecuta in actele casei.
Acesta recunoaste ca are o relatie extra-conjugala cu o alta persoana inca inainte de a se naste al doilea copil,si forteaza sotia sa se mute la parinti,lucru care l-a facut .
Sotia inca nu a intreprins inceperea actiunii de divort,insistand pe consiliere psihologica matrimoniala, la care,nu s-a obtinut schimbarea atitudinii sotului,care are mai pretentia ca fata cea mare sa stea cu el.
Mama naturala bineinteles ca nu este de acord,iar toate puntile de reluare a legaturii matrimoniale au fost rupte.
Ce pasi legali trebuie urmati pentru a intenta actiunea de divort in acest caz in care ea nu are scriptic drept la partajul apartamentului?
Răspuns la discuția Despagubire teren intravilan
Multumesc mult conformO.G.612/2013 asta este suma maxima pe care o pot da,deci nu negociez .
Am primit de la CNADR o adresa prin care sunt obligat sa renunt la o suprafata de 11 mp/teren la sosea pentru care mi se acorda despagubire de ...2 lei/mp.
Ce sa fac in fata acesei nedreptati?mentionez ca am cumparat terenul cu 7,5 euriomp.
Adresa este trimisa la data de09.01.2014,nr.92/619