avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate georgiAnna90

Activitate georgiAnna90

Buna ziua,

Am auzit recent in zvon cu ca exista posibilitatea pentru cei care au avut rezultate la olimpiadele nationale sa urmeze cursurile unei a doua facultati tot gratuit. Imi puteti spune daca exista o lege pe aceasta tema sau depinde strict de organizarea interna a fiecarei univeristati?

O zi frumoasa,
Georgiana
Multumesc pentru promtittudine. Am gasit un un articol care spune in urmatorul fel :
Atentie! Exista si cateva categorii de PFA care nu datoreaza contributia la pensii, si anume:

Contribuabilii al caror venit net anual, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (804 lei)


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Cum se calculeaza venitul net anual in cazul PFA. Se confunda cu profitul?
Buna ziua,

Ma lupt de ceva vreme sa aflu care sunt exact platile la stat pe care trebuie sa le fac lucrand ca PFA cod caen 7112.
Cel mai mult ma intereseaza contributia la pensii care am observat ca este 31,3%. Este obligatorie aceasta contributie sau pot alege sa nu beneficiez de acest serviciu? Mentionez ca muncesc in baza unui contract de colaborare pe o suma negociata la sfarsitul fiecarei luni intre 1500 si 2000 lei.

Multumesc anticipat