avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan_Adrian

Activitate Stefan_Adrian

Răspuns la discuția Conflict propietar-chirias
Dovada ca am instalat acele lucruri acolo este instalatorul si electricianul pe care i-am platit contra unei facturi. Insa propietarul nici macar nu a vrut sa se uite pe acele acte desi la inceput alta a fost intelegerea. In plus, ori de cate ori il sunam si ii spuneam sa vina in garsoniera sa constate lucrarile si cat costa, a refuzat spunand ca are treaba.
Răspuns la discuția Conflict propietar-chirias
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Am inteles ce trebuie facut.
Am stat 7 luni cu chirie intr-o garsoniera. Cand m-am mutat am constatat o gramada de nereguli: instalatia de apa nu functiona, instalatia de energie electrica era defecta, scurgerea de apa era sparta. Le-am reparat din bani proprii, intelegandu-ma cu propietarul ca o perioada, in functie de costuri nu platesc chirie. Dupa ce am terminat curatenia, repararea instaltiilor defecte, zugraveala, debarasarea balconului de vechituri, propietarul a venit si a cerut chiria. I-am amintit de intelegere si a spus ca am negociat prost. In fine, acum a trebuit sa plec de acolo. Am solicitat sa imi recuperez bunurile mele, in speta,tabloul nou de curent, sigurantele noi, tevile noi, toate platite de mine. (detin facturi pentru fiecare lucru in parte). Propietarul a spus ca imi interzice acest lucru si a amenintat ca "ma da pe mana politiei". Mai am doua facturi de utilitati neplatite. Ma gandeam sa nu ii platesc acele facturi pentru a-mi recupera o parte din costul reparatiilor facute de mine. Consider ca nu este drept sa pierd niste bani si timp aiurea.
Ce este de facut?
De mentionat ca intre mine si el nu exista nici o intelegere scrisa.