avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate DanGabriel13

Activitate DanGabriel13

Răspuns la discuția Plata dividende
Multumesc foarte mult.
Discuție Plata dividende
Buna ziua,

Anul acesta am primit plata pentru facturi emise de mine in 2022. Contabilul imi spune ca datorita acestor facturi, dividentele nu pot fi platite in 2023, ci doar la anul, in 2024.
Puteti sa imi confirmati daca este corect?

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Nasul meu a decedat de curand.
In ultimii 15 ani a trait in casa lui alaturi de o femeie in concubinaj (fara nici un fel de acte).

Aceasta persoana are vreun drept legal in procesul de partaj?

Multumesc,
Buna ziua,

Am o microintreprindere care plateste in 2022 impozit pe venit 3%.

Firma are un singur contract si anume unul de 'prestari servicii informatica - realizare soft'. Prin acesta, eu furnizez software informatic (dezvoltare de cod, corectie, mentenanta) catre o alta firma.

As dori sa stiu daca activitatea firmei mele se incadreaza la 'consultanta si/sau management'.

Un raspuns pozitiv la aceasta intrebare ar insemna ca sunt afectat de OUG 16/15.07.2022, adica daca sunt obligat din 2023 sa trec la impozitare pe profit 16%.



Răspuns la discuția Plata dividende in EUR
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Am o firma care are un contract de prestari-servicii cu o firma din Belgia.

Factura se plateste in EUR.

Este posibil sa fac plata dividentele tot in EUR?

Multumesc anticipat,
Buna ziua,
Am cumparat inainte de casatorie un bun imobiliar (un apartament) in Bucuresti.
Dupa casatorie, sotia are dreptul la jumatate din acesta? Daca doresc sa il vand va trebui sa semnam impreuna actul de vanzare-cumparare?
Multumesc,
Răspuns la discuția impozit venit pensionar
Multumesc dle. Popa.
Buna ziua,
Mama mea (cetatean roman, pensionara) primeste o anumita suma de bani de la mine (cetatean roman, rezident fiscal in Belgia).

Care este impozitul care se aplica pe aceasta suma si cum pot obtine justificarea platii sale (imi este necesara aceasta dovada in fata autoritatilor fiscale belgiene)?

Multumesc anticipat pentru raspuns,