avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate suflete

Activitate suflete

ok,o sa va tin la curent!deocamdata am facut alt dosar de executare astazi a fost inregistrat la judecatorie la care am anexat hotararea aceea definitiva si in paralel o sa cer si consfintirea acordului de mediere!!!o sa va spun cum s-a rezolvat!!!va multumesc pentru toate informatiile!!!avocata a fost cea care m-a trimis la mediere,apoi la notar si tot ea a anexat acordul autentificat pe langa cel original la instanta,deci nu am facut de capul meu,ci dupa consultarea cu avocata,parerea mea ca medierea este inca la inceput si atat avocatii cat si judecatorii au ceva batai de cap cu aceasta mediere!!!
este foarte simplu,conform articolului 59 din legea 192/2006 pentru a da putere juridica acordului de mediere,partile se pot adresa fie notarului pentru autentificare,fie instantei pentru consfintire,puterea juridica fiind aceeasi,deci normal ca stia ca merg la notar pentru ca asa scrie in lege,doar ca in cazul meu nu si-a dat seama nici mediatorul nici avocata ca intervine articolul 64 din aceeasi lege si anume ca in materie de probleme legate de minori si familie doar instanta poate consfinti si nu notarul!ce ma mira este faptul ca instanta la care am mers pentru consfintire a recunoscut ca acest acord autentificat este titlu executoriu,hotarare care este definitiva si irevocabila!!!
greseala mea ca nu i-am dat executorului aceasta hotarare,ca poate nu mai se respingea incuviintarea executarii!!!!
de avocat am fost sfatuita sa facem acordul de mediere,cu el sa mergem la notar pentru autentificare!apoi cei de la serviciu nu au vrut sa opreasca pensia din salariu decat in urma hoatararii unei ine!estante si asa nu am mai primit deloc pensia!!!avocata apoi a facut cererea de incuviintare catre instanta si a anexat si acordul autentificat pe langa cel original,iar instanta a respins cererea pe motiv de lipsa de interes deoarece exista deja un titlu executoriu cel autentificat!!!cei de la serviciude la fostul sot,chiar daca nu suntem divortati e totusi fost,mi-au raspuns ca popririle se fac doar in baza unui inscris din partea unui executo,asa ca am mers la executor,care si el a spus ca actul autentificat este titlu executoriu si a facut cerere de incuviintare care a fost respinsa pe motiv ca nu este titlu executoriu,apoi a facut apel si mi-a zis ca nu este nevoie sa ma prezint,ca atare,apelul a fost suspendat in baza art.411 alin.2din noul cod!!!as dori sa cer consfintirea acordului,dar fara avocat dar nu stiu daca pot reusi si cum sa fac acea cerere si am inteles ca nu este nevoie sa fie partile prezente la consfintire!!!va multumesc pentru raspunsuri si astept sfaturi cum se face acea cerere si daca este obligatoriu sa fie partile prezente!!!
si atunci instanta de ce mi-a respins cererea de consfintire ca lipsita de interes atata timp cat exista titlul executoriu si anume acordul autentificat!!!si am depus si acordul in original cel neautentificat si pe cel autentificat!!!hotararea este definitiva si practic imi recunoaste acordul autentificat ca fiind titlu executoriu!!!si daca este asa,atunci de ce notarul a autentificat acordul?
in motivarea respingerii scrie ca in cazurile medierii cu minori doar instanta poate da o hotarare de expedient si nu notarul!deci in cazul meu au considerat ca acordul de mediere autentificat nu constituie titlu executoriu,poate daca anexam la dosar hotararea definitiva de la judecatorie in care am cerut consfintirea acordului si mi-au respins cererea pe motiv ca deja exista un titlu executoriu si anume acordul de mediere autentificat,poate nu respingea incuviintarea!!!precizez ca la consfintire am depus si acordul de mediere semnat la mediator,cat si cel autentificat!!!
m-am adresat instantei si mi-a respins cererea de consfintire pe motiv ca e lipsita de interes,atata timp cat exista deja un titlu executoriu si anume acordul de mediere autentificat!!!
incuviintareaa de executare silita mi-a fost respinsa pe motiv ca in cazurile de mediere cu minori,doar instanta va da o hotarare de expedient,iar acordul autentificat la notar nu constituie titlu executoriu in acest caz,cu toate ca inainte de a face incuviintare eu aam fost la judecatorie pentru consfintirea acestui acord si cererea mi-a fost respinsa pe motiv ca exista deja un titlu executoriu si anume ca acordul este autentificat la notar!!!greseala mea poate esteca nu am anexat aceasta hotarare la dosarul de incuviintare executare!!!
as mai avea o intrebare:un acord de mediere intre doi soti dar care sunt despartiti in fapt,in acel acord de mediere parintii minorului s-au inteles ca tatal sa plateasca 25% din veniturile nete ca alocatie de intretinere!acest acord a fost autentificat la notar!as dori sa stiu daca fiind autentificat reprezinta titlu executoriu si daca poate fi facuta executarea in baza lui,pentru ca mie mi-a fost respinsa cererea de incuviintare executare,pe motiv ca nu constituie titlu executoriu si ca trebuie sa dea judecatoria o hotarare de expedient,nicidecum autetificarea notarului,cu toate ca la judecatorie nu a vrut sa consfinteasca acest acord pe motiv de lipsa de interes pentru ca acordul de mediere autentificat reprezinta deja titlu executoriu!!!ma intreb care judecator a gresit?va multumesc anticipat!!!

am un proces pe rol si nu m-am prezentat cand am fost citat,credeam ca se judeca in lipsa,dar s-a suspendat in baza art.411,alin.2!as dori sa stiu dupa cat tmp se vapune termenul de la cererea de redeschidere a procesului?va multumesc!!!