avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere, acord autentificat - titlu executoriu sau nu?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere, acord autentificat - titlu executoriu sau nu?

as mai avea o intrebare:un acord de mediere intre doi soti dar care sunt despartiti in fapt,in acel acord de mediere parintii minorului s-au inteles ca tatal sa plateasca 25% din veniturile nete ca alocatie de intretinere!acest acord a fost autentificat la notar!as dori sa stiu daca fiind autentificat reprezinta titlu executoriu si daca poate fi facuta executarea in baza lui,pentru ca mie mi-a fost respinsa cererea de incuviintare executare,pe motiv ca nu constituie titlu executoriu si ca trebuie sa dea judecatoria o hotarare de expedient,nicidecum autetificarea notarului,cu toate ca la judecatorie nu a vrut sa consfinteasca acest acord pe motiv de lipsa de interes pentru ca acordul de mediere autentificat reprezinta deja titlu executoriu!!!ma intreb care judecator a gresit?va multumesc anticipat!!!

legea notarilor publici: Art. 101. - Înscrisul autentificat de notarul public care constată o creanţă certă şi lichidă are putere de titlu executoriu la data exigibilităţii acesteia. În lipsa înscrisului original poate constitui titlu executoriu duplicatul sau copia legalizată de pe exemplarul din arhiva notarului public.
incuviintareaa de executare silita mi-a fost respinsa pe motiv ca in cazurile de mediere cu minori,doar instanta va da o hotarare de expedient,iar acordul autentificat la notar nu constituie titlu executoriu in acest caz,cu toate ca inainte de a face incuviintare eu aam fost la judecatorie pentru consfintirea acestui acord si cererea mi-a fost respinsa pe motiv ca exista deja un titlu executoriu si anume ca acordul este autentificat la notar!!!greseala mea poate esteca nu am anexat aceasta hotarare la dosarul de incuviintare executare!!!
Acordul de mediere este un inscris sub semnatura privata, nu are putere executorie de aceea trebuie supus instantei sau notarului pentru a capata valoare de inscris autentic si pentru a fi investit cu titlu executoriu. In cazul dvs, adica acord de mediere care se refera la minori, acesta trebuie supus instantei (nu notarului) pentru consfintire: "Acordurile de mediere incheiate intre parti in cauzele/conflictele ce au ca obiect exercitiul drepturilor parintesti, contributia parintilor la intretinerea copiilor si stabilirea domiciliului copiilor, imbraca forma unei hotarari de expedient." (art 64 alin 1 indice 1 legea 192/2006 modificata). Trebuie sa va adresati instantei cu o cerere de consfintire a intelegerii dintre parti la care atasati acordul de mediere.
m-am adresat instantei si mi-a respins cererea de consfintire pe motiv ca e lipsita de interes,atata timp cat exista deja un titlu executoriu si anume acordul de mediere autentificat!!!
Art. 59. - (1) Părţile pot solicita notarului public autentificarea, în condiţiile legii şi cu respectarea procedurilor legale, a înţelegerii
lor.
(2) Părţile acordului de mediere se pot înfăţişa la instanţa judecătorească pentru a cere, îndeplinind procedurile legale, să se dea
o hotărâre care să consfinţească înţelegerea lor. Competenţa aparţine fie judecătoriei în a cărei circumscripţie îşi are domiciliul sau
reşedinţa ori, după caz, sediul oricare dintre părţi, fie judecătoriei în a cărei circumscripţie se află locul unde a fost încheiat acordul
de mediere. Hotărârea prin care instanţa încuviinţează înţelegerea părţilor se dă în camera de consiliu şi constituie titlu executoriu
în condiţiile legii. Dispoziţiile art. 438-441 din Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, republicată, cu modificările şi
completările ulterioare, se aplică în mod corespunzător.

Alte discuții în legătură

Divort cu minori la mediator mtla_22 mtla_22 Pentru un divort cu minori, acordul se depune in instanta pentru consfintire - printr-o cerere de consfintire a acordului de mediere, sau se depune o cerere de ... (vezi toată discuția)
Termen pentru hotararea de expedient in divort szilagyicsaba1975 szilagyicsaba1975 dupa consultatie la mediator si se ajunge la intelegere cat dureaza pana se da sentinta (vezi toată discuția)
Contract de mediere dra_irina dra_irina Buna seara, am o problema si as dori cateva sfaturi momentan. Acum doi ani am facut la mediator cu fostul sot un contract de divort si de partaj prin care eu ... (vezi toată discuția)