avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan13-10

Activitate Bogdan13-10

Buna ziua,

Numele meu este Bogdan, am o situatie pe care vreau sa o prezint:

- in luna iulie 2008 am semnat un -contract de imprumut pentru refinantarea unui credit de consum-, in franci elvtieni la Piraeus Bank.
- Suma imprumutata 20500 CHF, pe o perioada de 10 ani
- Am refinantat cu acest credit un contract de imprumut pentru nevoi personale in lei in valoare de 36750 lei, data contractului 10. 2007, la aceiasi banca.
- Dupa un an-un an si jumatate (sunt in curs de verificare a chitantelor), in care suma de plata a crescut in fiecare luna, iar salariul meu a scazut, nu am mai putut achita aceste rate.
- Am incercat sa gasesc intelegere cu banca sa platesc in fiecare luna o suma mai mica, dar nu am gasit aceasta intelegere.
- Contractul pe care l-am semnat nu are ipoteca, girant, sau altfel de garantie.
- Iar eu nu am bunuri pe numele meu, doar salariu.
- In data de 17 martie 2014 am primit somatie de la un executor judecatoresc, prin care sunt instiintat ca banca a solicitat continuarea executarii silite a dispozitiilor titlului executoriu reprezentat de contractul de credit, ce are ca obiect punerea in executare silita a titlurilor executorii si Procesul Verbal de stabilire a cheltuieli de executare, prin care am fost obligat la suma de 32000 CHF, reprezentand debit actualizat la data de 12.09.2013, emite urmatoarea:
- ADRESA:
- Intocmita la 12.03.2014
- In care sunt invitat la sediul biroului in termen de 5 zile, pentru a da o declaratie scrisa cu privire la ventiurile si bunurile mele.
- Si o SOMATIE:
- In care sunt instiintat de suma pe care o am de plata si cheltuieli de judecata.
- Vreau sa va intreb ce mai pot face in cazul acesta?
- Exista posibilitatea de Prescriere ( au trecut 4 ani de la plata ultimei rate)?
- Sa depun o contestatie la executare?
- Sa ajung la o intelegere astfel incat sa depun o suma de bani pe luna?
- Ce ar trebui sa fac?
- Am nevoie de un avocat pentru a studia dosarul si a ma reprezenta.

Va rog sa imi spune-ti ce pot face in situtia aceasta.
Va multumesc!