avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 388 soluții astăzi
Forum Activitate doina75

Activitate doina75

Multumesc pentru raspuns ! Dar casatoria a avut loc in Romania acum 21 de ani cu cetatean romin ! De 12 ani s-au mutat in italia unde au domiciliul actual . Anul acesta a primit cetatenie italiana dar pe numele de fata si nu dupa sot cum a fost pina acum ! Asta vara venind acasa sa scimbe buletinul , i s-a spus ca nu poate sa faca alt buletin deoarece comite ilegalitate ca are doua identitati . Are buletin provizoriu cu valabilitate un an . Acum oare trebuie sa mearga iar la primarie in orasul unde locuieste si sa refaca actele ??
Buna ziua ! As dori sa pun o intrebare . Sora mea locuieste in Italia , si de curind a primit cetatenia italiana . Surprinzator este ca acolo este inregistrata cu numele de fata cu toate ca este casatorita de 21 de ani ! I s-a spus ca asa trebuie . Asta vara a fost in tara sa scoata buletin [ cel vechi a expirat ] si a aflat ca nu e legal sa fie cu doua nume diferite . Acum are buletin provizoriu cu valabilitate un an pina rezolva cu schimbarea numelui . Intrebarea este ce pasi trebuie sa urmeze pentru schimbarea actelor , unde sa se adreseze ?? Deci acum ea figureaza cu doua nume .... Un sfat , va rog ! multumesc
Răspuns la discuția Refuz despagubire pentru credit
Va multumesc foarte mult , mi-ati luat o piatra de pe inima !! Parintii s-au mutata la tara si au locuit impreuna in casa batraneasca mostenita de mama . Dupa moartea mamei noi nu am deschis succesiunea caci nu am avut nevoie , iar acum ne vedem neputinciosi caci nu avem cum sa platim acest credit . De la asigurari au spus ca trebuie sa facem contestatie si sa aducem dovezi pt o motivatie ... si iar ceata .
Răspuns la discuția Refuz despagubire pentru credit
casa e mostenita de la bunici . S-a facut partaj intre mama si matusa iar casa i-a revenit mamei . Ulterior in 2007 a facut intabulare pe numele mamei ca unic proprietar
Buna seara . Am o mica problema si v-as ruga sa ma ajutati cu un sfat . In 2006 tata a facut un credit la BCR si a semnat si o polita de asigurare pt credit . Nu stiu exact despre ce suma e vorba . La aceea vreme tatal nu era bolnav abia dupa 2 ani a avut o internare pt aprindere de plamani si s-a descoperit ca este cardiac . Acum 4 luni a decedat , fratele meu a depus toate actele la banca urmand sa primim un raspuns in terman de 30 de zile . Am mai sunat la firma si s-a comunicat ca se analizeaza dosarul . Saptamana trecuta a venit acasa la tata de la banca o doamna sa someze ca nu se platesc ratele iar dosarul este respins fara o motivatie ! Am sunat la firma de asigurari si ni s-a spus ca pe fisa de internare scrie ca suferea de ciroza , ceea ce ne-a socat , caci nu stiam ca tata suferea de ficat , si de aceea asigurarea nu plateste creditul. Tata a murit de infarct miocardic acut . Mentionez ca nu a avut giranti , ipoteca sau alte probleme .De asemenea nu are nimic pe numele lui , proprietara casei este mama care deasemenea e decedata de 5 ani .Deci noi nu avem mostenire de la tata nimic . Ce trebuie sa facem in continuare ? Poate banca sa ne oblige sa platim creditul ?