avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate constantin17

Activitate constantin17

Răspuns la discuția executare silita
Multumesc pentru raspuns
Se scoate la licitatie 1/2 dintr un imobil pentru o datorie cesionata la o firma de recuperare de catre un executor judecatoresc exista si o ipoteca bancara cu interdictie de vanzare si grevare la alt executor care are o creanta mai mare ca si prima de la firma de recuperare daca se vinde imobilul la pretul oferit de evaluator banca nu poate recupera valoarea ipotecara ce se intampla daca cumpar cota de 1/2 si banca nu recupereaza datoria din ipoteca mentionez ca si datoria de la firma de recuperare este cat pretul cotei apartamentului ca adjudecatar se sterge il cumpar liber de sarcini? banca cu ipoteca ce va face?
Buna dam un dosar pe legea 10/2001 de despagubire pt un imobil si teren care au fost demolate de comunisti am dispozitia primariei pt despagubire iar dosarul este din 2011 la ANRP in dosar eu figurez ca cesionar casa a fost a unei rude care a decedat iar din 2007 mi a cesionat mie dosarul sa ma ocup de el .Dupa legea noua care sa dat anul trecut eu trebuie sa primesc puncte nu stiu cand?sau bani incapand cu 2017 in rate pe 7 ani dupa grila notariala dosarul meu a fost aprobat de primarie dupa legea veche care spunea evaluare dupa standarde europene.intrebare.1 Eu ca cesionar voi primi doar 15 la suta din diferenta de la bani platiti si evaluare? bani care i am dat rudei decedate in 2007? asa spune legea noua si in rate pe 7 ani? pot ataca in instanta sa obtin despagubirile integral? sau macar sa mi se ia in considerare cei 7 ani de cand am cumparat drepturile dosarul meu este nerezolvat de anrp inca stie cineva daca pot ataca in instanta si sa primesc macar bani toti odata sau integral?MULTUMESC