Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Se scoate la licitatie 1/2 dintr un imobil pentru o datorie cesionata la o firma de recuperare de catre un executor judecatoresc exista si o ipoteca bancara cu interdictie de vanzare si grevare la alt executor care are o creanta mai mare ca si prima de la firma de recuperare daca se vinde imobilul la pretul oferit de evaluator banca nu poate recupera valoarea ipotecara ce se intampla daca cumpar cota de 1/2 si banca nu recupereaza datoria din ipoteca mentionez ca si datoria de la firma de recuperare este cat pretul cotei apartamentului ca adjudecatar se sterge il cumpar liber de sarcini? banca cu ipoteca ce va face?
credtorul cesionar chirografar nu va obtine pretul de vnzare a cotei de 1/2 din imobil, ci creditorul ipotecar-banca- avand rang preferential. Executorul care liciteaza nu isi va retine decat chetuielile de executare, iar restul pretului il va pune la dispozitia bancii. Bunul imobil cumparat prin aceasta procedura, a cexecutarii silite, se vinde liber de orice sarcini
Multumesc pentru raspuns