avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate florentyna

Activitate florentyna

Buna ziua
as dori sa stiu daca trebuie sa colectez tva pentru marfurile confiscate si cum se comporta dpdv fiscal
multumesc
Discuție bilant sindicat
buna ziua
as dori sa stiu daca se depune bilant semestrial pt un sindicat?
am si eu o intrebare:
in urma unui control de fond din sept 2008 s-a stabilit un impozit suplimentar de 10.000 pentru 2008 si penalitati de intarziere de 1.000
cheltuiala cu penalitatile este nedeductibila dar cea cu impozitul .
eu cum fac inregistrarile contabile:
6581=441 10.000
6581=448 1.000
la sfarsitul anului am calculat impozitul pe profit si mi-a iesit 9.000lei deci mai mic
in acest caz fac op contabile
6581=441 -1.000
va multumesc

Răspuns la discuția calculez prorata
va multumesc frumos pentru raspuns
cladirea este achizitionata in 2003 si s-a dedus atunci tva si a fost vanduta in 2008
deci pentru faptul ca au trecut ci 5 ani de ajustare eu nu trebuie sa mai calculez nimic?
cei de la finante mi-au spus la un control de fond pe care l-am avut in 2008 ca la sfarsitul anului trebuie sa calculez prorata.
nu inteleg de ce?
prorata se calculeaza in cazul in care cladirea era folosita in alt scop decat cel al activitatii mele, ceea ce nu s-a intamplat.
in februarie 208 am vandut cladiri si terenuri din patrimoniu.
in aceste cladiri si pe ac terenur imi desfasuram unul din obiectele mele de activitate.
cand am facturat nu am optat pt taxare ci am facturat cu scutire conf 141alin2, lit f.
intrebarea mea este voi calcula prorata la sfarsitul anului 2008?
la art 147alin7 scrie ca se exclud din calculul proratei valoarea oricarei livrari de bunuri de capital care au fost utilizate de persoana impozabila in activitatea sa economica.
cei de la finante spun ca ar trebui , ca nar trebui
ce sa fac?
Răspuns la discuția tva diferenta la control
eu as face urmatoarele operatiuni
6581=4423 cv tva de plata suplimentar ;
6581=448 cv penalitati
eu te-as sfatui sa-l duci in 205 si sa-l amortizezi in 3 ani
de ce trebuie facuta opreatiune 5121=456 si 456=5121 ca doar sumele acestea nu trec prin societate. valoarea partilor sociale sunt platite in contul fostului asociat.
Răspuns la discuția decizie la itm?
in cazul in care ne tinem noi cartile de munca , mai este nevoie sa fie trimisa la itm?
nu este o dispozitie interna?
Discuție decizie la itm?
am si eu o intrebare:
societatea unde lucrez isi tine singura cartile de munca.
am in decembrie o crestere salariala pt un angajat.
am depus declaratiile la toate institutiile cu salariul marit, dar trebuie sa trimit la itm si o decizie de marire de salariu sau este suficienta declaratia si statul de plata?