avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1853 soluții astăzi
Forum Activitate rechi1958

Activitate rechi1958

Eu sunt reclamanta . Atit eu cit si piritul am platit o suma de bani ca si taxa de timbru anticipat . Intrbarea este daca se va cere o copletare deoarece expertiza a scos in relief o valoare mai mare decit am evaluat noi .
Dupa expertizarea si evaluarea masei partajabile , instanta va cere completatrea taxei de timbru la valoarea stabilita de catre expert ? Noi am inaintat la inceput o suma . Reclamantul o suma iar pirutul o suma la valoarea pe care am dat-o noi , arbitrar . Cum s procedeaza ?
Răspuns la discuția PREZENTA IN FATA INSTANTEI
ok multumesc . ma gindeam ca va trebui sustinut si verbal dar " scripta manent " ...
S-au depus expertizele tehnice dupa refacerea acestora . Cred ca dupa asta se va discuta fondul . Este o problema daca nu ma prezint si depun prin posta concluziile finale ?
Aminare - lipsa aparare .
Da . Bine ar fi sa fie asa . Acum pe datra de 2 se va judeca contestatia la amenda . Sa vedem ce hotaraste instanta . Sund fff curioasa . va tin la curent , mai sunt citeva zile .
Pai tocmai aia e ! Fiecare construieste cum il taie capul . Nimeni nu ia nici un fel de masuri . De exemplu : la mine au facut un hol care obtureaza intrarea in cele doua corpuri de casa . Nu s mai poate intra prin intrarea principala . A trebuit sa decupez o fereastra pentru a putea patrunde . Acum nu stiu ce sa mai fac .
Am incercat " sa ne intelegem " Bunica mea a incercat 50 de ani . Noi am incrcat dupa decesul acesteia . Nu avem cu cine Nu avem avocat . Nu avem bani . Suntem saraci , bolnavi , batrini . Vom vedea ce si cum . Oricum este o harababura de nedescris . Fiecare face ce vrea in tara asta . Legile sunt numai pe hirtie . Dupa ce greseste cineva , toata lumea incearca sa " dreaga zmintina " , sa miriie , sa circoteasca . Ba ca nu e asa , ba ca nu a zis , ba ca nu afacut etc . Aproape nimeni nu raspunde pentru faptele sale ....numai batrinica care traverseaza strada prin loc nepermis .
milikka1 a scris:

amaenzile pe constructiile fara autorizatie nu se mai prescriu de ...cred minim 7-10 ani

si asta pentru ca legea 50/'91 a fost modificata in acest sens.....respectiv termenul curge de la constatarea faptei si nu de la savarsierea ei si asta pt ca nu au receptie:)





Da . M bucur sa aud asta . Primaria a amendat . Chiar acum pe data de 2 au infatisare pentru ca au contestat amenda . Sunt tare curios ce o iesi . Va tin la curent =D>
1. Au construit ilegal . Nu am putut face nimic deoarece - nu am fost lasati sa patrundem pe proprietate , in alta ordine de idei , nu locuim in localitate , am avut si un serviciu care nu mi-a permnis sa stau sa supraveghez ce fac tembelii aia acolo zi de zi .

2. nu este inscris in CF - IMOBILUL -

3. am atras atentia in chemarea in judecata asupra faptului ca este edif . ilegal . Am consttarea de la primarie , ei au recunoscut la interogatoriu , primaria i-a si amendat .

4. observ faptul ca expertyul lotizeaza tinind cont de extindere , reabiltare termica etc . Toate facute fara aptobarea noastra sau a primariei . Ne deranjeaza deoarece extinderea obtureaza intrarea . Totodata a evaluat 2 pereti de scindura acoperiti cu polistiren la " modica " suma de 80 milioane vechi ......Astea deranjeaza . Nu putem fi luati chiar de prosti .......